Piiranguteta saab uuel nädalal Eestisse Euroopa riikidest reisida Soomest

Tallinna lennujaam.
Tallinna lennujaam. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Uuest nädalast pääsevad 10-päevasest karantiinist Soomest saabujad, ülejäänud Euroopa riikidest tulijatele kehtivad liikumispiirangud, teatas välisministeerium.

Alates esmaspäevast ei laiene liikumispiirang neile inimestele, kes saabuvad Eestisse Euroopa Liidu ja majanduspiirkonna, Schengeni ala ning ELi ühise nimekirja riigist, mille nakatumisnäitaja on alla 50 inimese 100 000 elaniku kohta.

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) andmetele tuginedes kehtib alates esmaspäevast kehtib 10 päeva pikkune liikumisvabaduse piirang järgmistest Euroopa riikidest Eestisse saabujatele: Andorra, Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Malta, Monaco, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, San Marino, Slovakkia, Sloveenia, Šveits, Taani, Tšehhi, Ungari, Vatikan ja Ühendkuningriik.

Liikumisvabaduse piirang ei rakendu tulles Soomest. Samuti ei ole Soomest Eestisse tulles nõutav testi tegemine. ECDC andmete järgi on Soome nakatumisnäitaja 48,5. Soome on ainuke riik Euroopas, kus näitaja jääb alla 50.

Vastavalt valitsuse korraldusele ei kohaldata liikumisvabaduse piirangut haiguse tunnusteta isikute kohta, kes on viimase 14 päeva jooksul viibinud Leedu ja Läti territooriumil ning saabunud Leedust ja Lätist Eestisse, juhtudel kui:

  • isik on teinud mitte enne kui 48 tundi enne Eestisse saabumist koroonaviiruse testi, mille tulemus on negatiivne. Eestist nimetatud riikidesse reisides ning Eestisse tagasi tulles võib koroonaviiruse testi teha ka Eestis ja negatiivse tulemuse korral naasta tavapärase elu juurde. Testi tulemuse teada saamiseni peab püsima eneseisolatsioonis;
  • isiku Eestisse saabumise eesmärk on töötamine, õppimine, tervishoiuteenuse saamine, perekondlikud sündmused või transiit. Eelpool nimetatud põhjustel ei ole enne Eestisse saabumist kohustust koroonaviiruse testi tegemiseks.

ECDC andmetel on reedese seisuga kõrgeima näitajaga riik Euroopas Andorra (1742,0), järgnevad Belgia (1662,1) ja Tšehhi (1481,0).

Valitsus otsustas neljapäeval lühendada nii piiriületuse järgse liikumisvabaduse piirangu kui ka koroonaviirusesse nakatunu lähikontaktse karantiini kestust 14 päevalt kümnele.

Väljastpoolt Euroopat on Eestise tuleval nädalal võimalik reisida Austraaliast, Jaapanist, Lõuna-Koreast, Rwandast, Singapurist, Taist, Uruguayst ja Uus-Meremaalt. Uruguayst tulles kehtib 10 päeva pikkune liikumisvabaduse piirang, teistest nimetatud riikidest tulles mitte.

Piirmäär vaadatakse üle kord nädalas reedeti ja uus piirmäär jõustub sellele järgnevast esmaspäevast.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: