OSCE raport tõendab Valgevene valimiste võltsimist ja võimude vägivalda

Valgevene julgeolekuüksused vastamisi võimuvahetust nõudva rahvaga.
Valgevene julgeolekuüksused vastamisi võimuvahetust nõudva rahvaga. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) 17 riigi algatusel koostatud raport näitab Valgevenes 9. augustil peetud presidendivalimiste võltsimist ja ametivõimude vägivalda sellele järgnenud opositsiooni protestide mahasurumisel.

OSCE alalises nõukogus niinimetatud Moskva mehhanismi raames valminud sõltumatus raportis leidsid kinnitust väited, et presidendivalimised ei olnud läbipaistvad, vabad ja ausad. Raporti kohaselt olid Valgevene valimistel selged puudujäägid ning täidetud ei olnud varasemate valimiste jälgimise põhjal paika pandud põhinõudeid, edastas välisministeeriumi pressiteenistus.

Raportis tõendatakse ka, et Valgevene ametivõimud on kasutanud ülemäärast vägivalda ning kinnitatakse võimude osalust piinamises, väärkohtlemises ja sunniviisilistes kadumistes. Tähelepanu juhitakse ka ajakirjandusvabaduse järjepidavale ründamisele ja naisaktivistide ähvardamisele nende laste hooldusõiguse äravõtmisega.

Raporti koostamise algatasid 17 OSCE liikmesriiki, teiste hulgas ka Eesti.

Riigid tõid raporti 72 soovitusest muu hulgas esile üleskutse Valgevene ametivõimudele tühistada 9. augusti valimiste tulemused, viia valimisseadus kooskõlla rahvusvaheliste standarditega, lõpetada kohe vägivald, vabastada poliitvangid, tagada ajakirjanike turvalisus ning hoiduda interneti ligipääsu piiramisest.

"Valgevene ametivõimude esimene samm praegusest olukorrast edasi liikumiseks peab olema vägivallakampaania lõpetamine, kõikide ebaõiglaselt vangistatute vabastamine ja selle taga olevate isikute vastutusele võtmine," seisab ühisavalduses. Riigid kutsusid Valgevenet uuesti üles pidama ühiskonnas kõikehõlmavat dialoogi.

Raport, mille peamine autor on rahvusvahelise õiguse professor Wolfgang Benedek, põhineb ulatuslikul materjalil, sealhulgas ohvrite ja pealtnägijate tunnistustel, ametlikul informatsioonil ning ametivõimude aruannetel. Ühisavalduses tunnustati inimõiguste kaitsjaid, ajakirjanikke ja Valgevene kodanikuühiskonna liikmeid, kes on näidanud Valgevenes toimuva avalikuks tegemisel üles märkimisväärset vaprust ja tugevust.

Riigid väljendasid ka sügavat pettumust selle üle, et Valgevene ametivõimud on seni keeldunud koostööd OSCE-ga ja raportööriga Moskva mehhanismi raames. "Kutsume Valgevene ametivõime üles mõtlema uuesti läbi oma lähenemine ja tegema koostööd," ütlesid riigid.

Moskva mehhanismi raames sõltumatu ekspertmissiooni algatajariikide hulka kuuluvad Eesti, Läti, Leedu, Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Taani, Soome, Island, Norra, Poola, Madalmaad, Kanada, Belgia, Slovakkia, Tšehhi ja Rumeenia.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: