Euroopa Parlament andis Sahharovi auhinna Valgevene opositsioonile

Foto: SCANPIX / SIPA / Jonny Pickup

Euroopa Parlament otsustas anda tänavuse Sahharovi mõttevabaduse auhinna Valgevene demokraatlikule opositsioonile.

"Õnnitlen Valgevene opositsiooni esindajaid julguse, vastupidavuse ja otsusekindluse eest. Nad seisavad palju tugevama vastase ees ja on jätkuvalt vankumatud. Nende poolel on miski, mida toores jõud kunagi alistada ei suuda: tõde. Minu sõnum teile, kallid laureaadid, on jääda tugevaks ja jätkata võitlust. Teadke, et toetame teid," ütles Euroopa Parlamendi president David Sassoli otsusest teatades.

Europarlament tõi esile, et Valgevene opositsiooni esindab opositsiooni koordinatsioonikogu, millesse kuuluvad opositsiooni hijutine presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja, Nobeli kirjanduspreemia laureaat Svjatlana Aljaksijevitš, muusik ja poliitiline aktivist Maria Kolesnikova, poliitilised aktivistid Volha Kavalkova ja Veronika Tsepkalo, videoblogija ja poliitvang Sjargei Tsihhanovski, Valgevene inimõiguste organisatsiooni Viasna juht Ales Bialiatski, Sjargei Dõleuski, telekanali NEXTA asutaja Stsiapan Putsila ning 2010. aasta valimiste presidendikandidaat ja hilisem poliitvang Mikola Statkevitš.

Alates vaidlusalustest presidendivalimistest 9. augustil on Valgevenes toimunud laialdased protestid autoritaarse presidendi Aleksandr Lukašenko vastu. Valgevene võimud on meeleavaldused vägivaldselt maha surunud.

Sahharovi auhinna pidulik üleandmise tseremoonia toimub 16. detsembril.

Kolmapäeval võttis parlament vastu ka uued soovitused, milles nõutakse EL-i ja Valgevene suhete põhjalikku läbivaatamist.

Sahharovi mõttevabaduse auhind, mille esimesed laureaadid olid 1988. aastal Nelson Mandela ja Anatoli Martšenko, on Euroopa Liidu kõrgeim tunnustus inimõiguste kaitsjatele. Euroopa Parlament annab Sahharovi mõttevabaduse auhinda välja igal aastal, et tõsta esile üksikisikute, ühenduste või organisatsioonide silmapaistvat tegevust inimõiguste kaitsel. Auhind on nime saanud Nõukogude füüsiku ja poliitilise dissidendi Andrei Sahharovi järgi. Laureaadid saavad 50 000 euro suuruse rahalise preemia.

Eelmisel aastal pälvis auhinna uiguuri majandusteadlane Ilham Toht, kes võitleb Hiina uiguuri vähemuse õiguste eest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: