Erdogan õnnitles Bidenit valimisvõidu puhul

Toonane USA asepresident Joe Biden ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan 2014. aastal Istanbulis.
Toonane USA asepresident Joe Biden ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan 2014. aastal Istanbulis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Murad Sezer

Türgi president Recep Tayyip Erdogan õnnitles teisipäeval Joe Bidenit USA presidendivalimiste võidu puhul Donald Trumpi üle, ärgitades looma kahe NATO liitlasriigi vahel tihedamaid sidemeid.

"Ma õnnitlen sind sinu valimisedu puhul ja edastan oma soovid USA rahva rahuks ja heaoluks," ütles Erdogan avalduses. 

Erdogani õnnitlus tuli kolm päeva pärast seda, kui USA meedia kuulutas Bideni presidendivalimiste võitjaks, mis võib peegeldada üldiselt sooje suhteid Erdogani ja Trumpi vahel.

Ankara ja Washingtoni vahel on Trumpi ametiajal kerkinud ka vaidlusi. Sealjuures on Türgi mõistnud hukka USA toetuse Süüria kurdivõitlejatele, keda Türgi peab julgeolekuohuks, kuid kes osalesid operatsioonis äärmusrühmituse ISIS vastu. 

Samuti oli USA vastu Türgi otsusele osta moodsad Vene raketitõrjesüsteemid ning Türgi on väljendanud pahameelt Ühedriikide keeldumise suhtes anda välja mõjuvõimsat vaimulikku, keda Erdogan peab 2016. aasta riigipöördekatse organiseerijaks. 

Türgi ametnikke pani muretsema Bideni intervjuu The New York Timesile detsembris, kus demokraat kutsus Erdogani autokraadiks. Biden kritiseeris Türgi liidri poliitikat kurdide suhtes ja ütles, et Washington peab julgustama Erdogani rivaale.

Augustis ütles Erdogani pressiesindaja, et Bideni avaldus peegeldas tema "rumalust, ülbust ja silmakirjalikkust".

Oma õnnitluses Erdogan neid võimalikke solvavaid märkusi Bideni poolt ei maininud.  

Ka Boris Johnson õnnitles Bidenit

Briti peaminister Boris Johnson ütles teisipäeval, et vestles USA presidendiks valitud Joe Bideniga. 

"Just rääkisin @JoeBideniga, et õnnitleda teda tema valimiste puhul," kirjutas Johnson Twitteris. 

"Ma ootan meie riikide vahelise partnerluse tugevdamist ja temaga koostöö tegemist meie ühiste prioriteetide nimel – võitlusest kliimamuutusega, demokraatia edendamise ja pandeemiast taastumiseni."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: