Putin: Venemaa oleks Navalnõi mürgitamise lõpuni viinud

{{1608213240000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Shamil Zhumatov

Kui Vene julgeolekuteenistused oleksid mürgitanud Aleksei Navalnõi, siis oleksid nad selle lõpuni viinud, ütles neljapäeval Venemaa president Vladimir Putin.

Navalnõi haigestus rängalt reisil Siberist Moskvasse augustis ja ta toimetati Omski linna haiglasse ja sealt edasi viidi ta ravile Berliini. 

Eksperdid mitmest lääneriigist on jõudnud järeldusele, et Kremli kriitik mürgitati Nõukogude Liidus loodud närvimürgiga Novitšok. 

Sel nädalal avaldatud mitme väljaande ühises uurimusloos olid toodud ära nimed ja fotod Vene julgeolekuteenistuse (FSB) keemiarelvade ekspertidest, kes on jälitanud Navalnõid juba mitu aastat. 

Putin ütles oma aastalõpu pressikonverentsil, et uurimusloo näol on tegemist USA eriteenistuste materjalide "legaliseerimisega". 

Kui USA eriteenistus toetab Navalnõid, siis peab Venemaa loomulikult teda jälitama, sõnas ta. 

"Kuid see kõik ei tähenda üldse, et teda on tarvis mürgitada," ütles Putin. 

Ta lisas, et kui Vene eriteenistus oleks tahtnud Navalnõid mürgitada, siis oleksid nad selle "lõpuni viinud". 

Uuriva ajakirjanduse portaali Bellingcat juhtimisel koostatud uurimusloos väideti, et FSB agendid jälitasid opositsiooniliidrit regulaarselt alates 2017. aastast. 

Bellingcati sõnul jõudsid nad sellele järeldusele sealjuures telefoni- ja reisiandmete uurimisel. 

Navalnõi mürgitamist puudutav artikkel ei too välja otsest kontakti Kremli kriitiku ja mainitud agentide vahel. Vene võimud on eitanud igasugust rolli Navalnõi haigestumises. 

Euroopa Liit on kehtestanud reisikeelud ja külmutanud kuue inimese varad, keda kahtlustatakse Navalnõi mürgitamises, sealjuures on sanktsioonid kehtestatud FSB direktorile Aleksandr Bortnikovile.

Navalnõi on teatanud, et naaseb Venemaale pärast seda, kui ta tervis on Saksamaal taastunud. 

Putin: vajame Navalnõi mürgitamise uurimise alustamiseks Lääne teavet

Putin ütles pressikonverentsil, et Venemaa on valmis uurima opositsionäär Aleksei Navalnõi haiglasse viimise asjaolusid, kuid lääneriigid peavad jagama oma informatsioon.

"Me oleme valmis uurima. Kui kellelgi on andmeid, et kasutati keemiarelva, antud juhul Novitšokki, palume teid: edastage, palun, meile see teave," sõnas Putin. 

Ta meenutas, et Venemaa oli valmis saatma ühisuurimiseks oma asjatundjaid Saksamaale, Rootsi ja Prantsusmaale. 

"Ja palume teid... tuua meile bioloogilist materjali või esitada vähemalt ametlik järeldus," käis president peale. 

Ta pöördus BBC ajakirjaniku poole, kes tõstis Navalnõi teema, küsimusega: "Miks meile ei ole siiamaani, vaatamata Vene peaprokuratuuri ametlikule palvele, esitatud ametlikku järeldust?" 

Venemaal käib Navalnõi osas esialgu uurimiskontroll, kuid kriminaalasja ei ole algatatud.

Putin vastas aastalõpu pressikonverentsil nelja tunniga 68 küsimusele

Vene president Vladimir Putin vastas neljapäeval oma tavapärasel aastalõpu pressikonverentsil nelja tunni ja 29 minuti jooksul 68 küsimusele.

Presidendi iga-aastane pressikonverents toimus 16. korda, aga tänavu koroonapandeemia tõttu videokonverentsi vormis.

Putin vastas Moskva auditooriumisse kogunenud ajakirjanike küsimustele oma ametiresidentsist Novo-Ogarjovos. Pressikonverentsil osalesid nii Vene kui ka välismaa ajakirjanikud. 

Putin soovitab vabaks ringiliikumiseks vaktsineerimistõendi loomist

Vene president toetas neljapäeval oma tavapärasel aastalõpu pressikonverentsil mõtet luua mingid rahvusvahelised koroonaviiruse vaktsineerimistõendid, mis võimaldaks riikide vahel ringi liikuda.

"Mis puudutab rahvusvahelisi sertifikaate, mis võimaldaks vaktsineeritud inimestel vabalt ringi liikuda – sellest võiks ilmselt rääkida, kuigi on väga hästi teada, ma ei avalda teile mingit saladust, et ka vaktsineeritud inimesed võivad viirust edasi kanda," vastas Putin Interfaxi küsimusele.

Tema arvates väärib küsimus täiendavat uurimist ja ta ei osanud öelda, kuivõrd tõenäoline on sellise sertifikaadi saamine.

"Vaktsineerimine on seotud eelkõige omaenese tervise kaitsmisega ja see on takistuseks viiruse levitamisele, omandatakse karjaimmuunsus," selgitas president.

Putin: Venemaa lahkub Transnistriast, kui kujuneb normaalne dialoog

Venemaa on valmis oma väe Transnistriast välja viima kohe, kui selleks kujunevad kohased tingimused, ütles Putin pressikonverentsil. 

"Kuulsime lääneriikide soovi, et me kontingendi välja viiksime. Tervikuna oleme selle poolt, et ära viia – kohe kui selleks kujuneb sobiv olukord, kohe kui luuakse normaalne dialoog Transnistria ja muu Moldova vahel," ütles Putin, kelle sõnul peab olukord liikuma rahu ja leppimise teed.

"Kuuleme mitmesuguste lääneriikide esindajatelt juba ammu, et peab meie rahuvalvajad sealt ära viima. Maia Sandu on Moldova president, kuid samal ajal Rumeenia kodanik," ütles Putin. 

Sandu pooldas Vene väe operatiivrühma Moldovast äraviimist ja Transnistria rahuvalveoperatsiooni muutmist rahvusvahelise mandaadiga  tsiviilmissiooniks. Putini sõnul valmistati sellist lahendust ette omal ajal Moldova presidendi Vladimir Voroniniga 

"Kuid viimasel hetkel avaldasid lääneriigid talle survet ja ta loobus, taganes kokkulepitust ja Transnistria asja lahendamine lükati määramata ajaks edasi," ütles president.

"Milleks ja miks, ei ole arusaadav. Küsisin pärast oma ametivendadelt Euroopa Liidus, milleks seda tehti: no vaat nii juhtus," ütles Putin. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: