EL andis Moderna vaktsiinile müügiloa

{{1609936620000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Euroopa Komisjon andis kolmapäeval müügiloa USA farmaatsiaettevõtte Moderna väljatöötatud koroonavaktsiinile.

Euroopa Komisjoni heakskiit võimaldab Moderna vaktsiini EL-is kasutusele võtta. Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et EL saab Modernalt 160 miljonit doosi vaktsiini.

Kolmapäeval varem andis oma heakskiidu moderna vaktsiinile Euroopa Ravimiamet (EMA).

"EMA andis tingimusliku heakskiidu Moderna COVID-19 vaktsiinile, mis on mõeldud koroonaviirusega nakatumise ärahoidmiseks inimestele alates 18. eluaastast. See on teine EMA antud heakskiit koroonavaktsiinile," teatas Euroopa Ravimiamet oma kodulehel.

EMA otsust tervitas Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kes kinnitas Twitteris, et Komisjon teeb kõik võimaliku vaktsiinile kiiresti müügiloa andmiseks.

EMA esimese heakskiidu sai detsembri lõpus Pfizeri ja BioNTechi koroonavaktsiin, mille esimene partii jõudis Eestisse 26. detsembril.

"Mõnenädalase vahega saab Eestis kasutama hakata ka teist koroonavaktsiini ja see aitab kindlasti nii meil kui kogu Euroopas vaktsineerimisega edukamalt hakkama saada. Euroopa Ravimiamet on kinnitanud, et andmeid vaktsiini kvaliteedi, ohutuse ja efektiivsuse kohta on põhjalikult hinnatud, mis annab aluse tingimustega müügiluba välja anda ja vaktsiin kasutusele võtta ka Eestis," ütles ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp pressiteate vahendusel.

Eestile Euroopa Liidu ühishanke raames kokkulepitud Moderna vaktsiini kogus on 234 000 doosi, millest piisab 117 000 inimese vaktsineerimiseks.

Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee hinnangul on COVID-19 Vaccine Moderna puhul tegemist sarnaselt Pfizeri - BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty mRNA-tüüpi vaktsiiniga, mille efektiivsus on tootja andmete hinnangul 94,1 protsenti ning selle efektiivsuse saavutamiseks on vaja kahte annust vaktsiini. Kahe annuse vahe on 28 päeva.

Moderna vaktsiini on mõeldud kõigile 18-aastastele ning vanematele inimestele. Nagu kõigi ravimite puhul, jälgib Euroopa Ravimiamet tähelepanelikult andmeid vaktsiini ohutuse ja tõhususe kohta, et tagada inimeste tervise kaitse. Komitee töö juhindub teaduslikest tõenditest.

Ravimiameti teatel on COVID-19 Vaccine Moderna koroonavaktsiini kõige levinumad kõrvaltoimed on kerged või mõõdukad ja kaovad mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed on valu ja turse süstekohas, väsimus, külmavärinad, palavik, kaenlaalused tursed või hellad lümfisõlmed, pea-, lihas- ja liigesevalu, iiveldus ja oksendamine.

Moderna koroonavaktsiini kliinilises uuringus osales veidi üle 30 000 inimese.

Euroopa Ravimiameti müügiloataotluse eelhindamise protseduuris on AstraZeneca ja Oxfordi ülikooli ning Janssen Vaccines ja Prevention B.V. vaktsiinikandidaadid.

Moderna vaktsiinile väljastatud tingimustega müügiluba tähendab, et tootja on kohustatud pärast müügiloa saamist edastama kahe aasta jooksul andmeid nii ravimi ohutuse, efektiivsuse kui kvaliteedi kohta. Selle käigus oodatakse näiteks vastuseid küsimustele, kui kaua kaitse kestab, kuidas kaitseb vaktsiin immuunpuudulikkusega inimesi, lapsi, rasedaid ning kas see hoiab ära sümptomiteta juhud.

COVID-19 Vaccine Moderna kohta käivad küsimused ja vastused leitavad ravimiameti kodulehelt.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: