Teadusnõukoda soovitab lapsed 25. jaanuarist üle Eesti kooli lubada
Teadusnõukoda andis valitsusele soovituse lubada ka Tallinna, Harjumaa ja Ida-Virumaa lapsed alates 25. jaanuarist kontaktõppele. Otsuse peab langetama valitsus.
Teadusnõukoja juhi Irja Lutsari meelest on põhjendatud lubada kõik lapsed üle Eesti tagasi kooli kontaktõppele. Harjumaal ja Ida-Virumaal võivad praegu käia koolis vaid algklassid (1.-4. klass) ja lõpuklassid (9. ja 12. klass), ülejäänud on kaugõppel.
"Kui niisugused trendid, mis viimastel päevadel näha on, jätkuvad, on ikkagi mõttekas kogu Eestis lapsed kontaktõppele saata. See koolis käimisest saadav kasu, eriti nende laste puhul, kelle vanemad ei suuda neid kodus õpetada, on ilmselt suurem kui haigestumine laste hulgas. Laste hulgas on nakatumist vähe, haigestumist vähe ja lapsed põevad tõesti kergesti," ütles Lutsar ERR-ile.
Teadusnõukoja soovitusel võiks täieline kontaktõpe taastuda Eestis 25. jaanuarist, kuid otsus jääb valitsuse teha.
"Valmistuda selleks, et kogu Eestis lapsed lähevad kotantkõppele. Ei tea ju, et see ka igaveseks jääb nii – kui nakatumisnäit tõuseb, siis tuleb võib-olla jälle ümber mõelda," ütles Lutsar.
Lutsar soovitab tallinlastel ka Lõuna-Eestisse minna, et hõreda asustusega lumistel nõlvadel oma tervist turgutada. Lihtsalt tuleks hoiduda õhtustest koosviibimistest ja pidudest ning valida hõredamaid suusamägesid.
"Suusarajal see viirus vaevalt nii levib. Eesti suhtelist tühjust ja hõredat asustatust ja lund saaksime küll praegu ära kasutada," ütles ta.
Lutsari sõnul soovitas teadusnõukoda hakata kaaluma ka muude piirangute järk-järgulist leevendamist Harju- ja Ida-Virumaal. Ta lisas, et piirangute leevendamine on keerulisem kui nende kehtestamine.
Peaminister Jüri Ratase sõnul sõltub nii koolide avamine kui ka muude piirangute leevendamine viimastest reovee ja seireuuringute tulemustest, mis selguvad neljapäevaks.
"Kas on võimalik, et järgmisel nädalal kõik avatakse? Ma arvan, et seda võimalust veel ei ole. Kui te nüüd küsite restorane, kinosid või näituseid, siis seal teatud usaldusmeetmete osas seda võib kaaluda. Aga ma ei saa öelda, et need võimalused saavad alguse järgmise nädala esimesest päevast," rääkis Ratas.
Juba kolmapäeval langetab valitsus reisipiiranguid puudutavad otsused ning plaani kohaselt ei laiene piirangud inimestele, kes tulevad riigist, kus nakatumine 100 000 elaniku kohta on väiksem kui 150. Selliseid riike on üksikud, näiteks Soome.
"Me võiksime lubada testida inimestel seal riigis, kus nad on, näiteks 72 tundi varem, siis ta tuleb Eestisse, kui see test on negatiivne. Siis ta kindlasti saab teatud toiminguid teha, käia vajadusel tööl, näiteks ka kaupluses, aga tema liikumine on piiratud. Ja neljandal päeval - ehk siis seitse päeva kokku - saab ta teha teise testi. Kui ka see on negatiivne, siis ta sellest karantiinist saab välja," ütles peaminister.
Ratase sõnul plaanitakse piirangutest loobuda ka nende suhtes, kel on Eestisse tulles ette näidata tõend kahe vaktsiinisüsti kohta.
Lutsar: ilmselt ei talu ka koroonaviirus pakast
Seda, kas koroonaviirus käredat külma kardab, mida lähiaegadeks prognoositakse, ei oska Lutsar öelda, kuid peab siiski tõenäoliseks, et pakane ei sobi hästi ka sellele viirusele.
"Viirused päikest ei salli. Neile meeldib, kui on niiske, jahe. Eelmine talv oli viirustele küll väga sobilik. -20 kraadi peaks nende hoogu maha võtma, aga ega ma ka väga hästi ei tea," tõdes Lutsar.
Tema sõnul on pakasele järgnenud sulailmad tõstnud tavaliselt ka nakatumist viirushaigustesse.
Toimetaja: Indrek Kiisler, Merilin Pärli