Valitsus kinnitas piirangute teatud leevenemise Harjumaal ja Ida-Virumaal
Valitsus kinnitas reedel alates esmaspäevast Harjumaal ja Ida-Virumaal kehtivate piirangute korralduse, mille järgi on võimalik tegeleda sisetingimustes individuaalselt noorsootöö, huvitegevuse ja -hariduse, täienduskoolituse ja -õppe, sportimise ning treenimisega, samuti külastada muuseume ja näitusi ning toitlustusasutusi. Kontaktõpe koolides taastub 25. jaanuarist.
Haridus
25. jaanuarist on lubatud kontaktõpe kõigis hariduse astmetes. Õppetegevuses tuleb järgida ettevaatusabinõusid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks. Kuni 25. jaanuarini saavad kontaktõppes osaleda 1.-4. klass, 9. ja 12. klass. Siseruumides kehtib sel perioodil maskikandmise kohustus. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed või inimesed, kellel maski kandmine ei ole tervislikel põhjustel või tegevuse iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik.
Noorsootöö, huvitegevus ja -haridus, täienduskoolitus ja -õpe, sportimine ning treenimine
18. jaanuarist lubatakse sisetingimustes koos juhendajaga individuaaltegevusi sportimisel, treenimisel, noorsootöös, huvitegevuses, huvihariduses, täienduskoolituses ja -õppes. Tagada tuleb, et ruumi täituvus ei ületaks 25 protsenti ning järgida tuleb teisi koroonaviiruse leviku tõkestamise reegleid, näiteks maskikandmist, desinfitseerimisnõuete täitmist jne.
Õues on noorsootöö, huvitegevus, täiendkoolitus, treenimine ja sportimine jätkuvalt lubatud. Osalejate arv rühmas tohib olla kuni 11 inimest, sealhulgas juhendaja. Rühmad omavahel kokku puutuda ei tohi.
Piiranguid ei kohaldata riikliku õppekava järgsele tegevusele, spordialaliidu võistlussüsteemis toimuvale professionaalsele sporditegevusele, sealhulgas Eesti täiskasvanute ja noorte koondiste liikmetele ja kandidaatidele ning võistkondlike alade meistriliigade mängijatele, riigi sõjalise kaitsega ja siseturvalisusega seotud tegevustele ning erivajadustega inimestele, sealhulgas sotsiaalse ja tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamisele.
Kultuur
Muuseumites ja näitusasutustes on lubatud liikuda 2+2 reeglit arvestades ning ruumi täituvus ei tohi olla suurem kui 50 protsenti. Siseruumis tuleb kanda maski. Õues tohib külastajate rühma suurus olla endiselt kuni 11 inimest koos juhendajaga. Kokku ei tohi puutuda teiste rühmadega. Teatrietendused, kontserdid, kinoseansid on keelatud.
Toitlustusasutused
18. jaanuarist leevendatakse keeldu viibida toitlustusettevõtte müügi- või teenindussaalis kohapeal. Restoranide ja kohvikute ning muude toitlustusasutuste ruumid võivad olla klientide jaoks kohapealseks ajaveetmiseks avatud ajavahemikul 6.00-19.00. Arvestada tuleb kuni 25-protsendilist ruumi täituvuse nõuet, kliendid peavad viibima ruumis hajutatult, ruumis liikudes tuleb arvestada 2+2 reeglit, mis ei laiene perekondadele. Toidu kaasamüügi ajale piiranguid ei seata.
1. veebruarini jäävad kehtima olemasolevad piirangud:
Harju ja Ida-Viru maakonnas on keelatud siseruumides meelelahutusteenuste osutamise kohtades viibimine. Välitingimustes tuleb tagada, et klientide arv rühmas ei oleks suurem kui 11 inimest (koos juhendajaga) ning kokku ei puututa teiste rühmadega.
Külastajate jaoks peavad jääma suletuks saunad, spaad, veekeskused ja ujulad, välja arvatud individuaalspordiks.
Siseruumides on keelatud avalikud koosolekud ja üritused, sealhulgas konverentsid, teatrietendused, kontserdid ja kinoseansid. Õues tohib avalikest üritustest ja koosolekutest osa võtta kuni kümneliikmelises rühmas ning kokku ei tohi puutuda teiste rühmadega. Avalik väliüritus peab lõppema kell 22. Avaliku ürituse või koosoleku korraldaja peab tagama desinfitseerimisvahendite olemasolu ja desinfitseerimisnõuete täitmise vastavalt terviseameti juhistele.
Spordivõistlused, spordi- ja liikumisüritused ei ole lubatud, välja arvatud spordivõistlused, milles osalevad spordialaliidu võistlussüsteemis meistriliiga võistkonnad, professionaalsed sportlased ning Eesti täiskasvanute ja noorte koondiste liikmed ja kandidaadid. Nendel võistlustel ei tohi olla pealtvaatajaid. Ka võistluste läbiviimisel tuleb arvestada 2+2 reegliga, siseruumides peab kandma maski ning ruumi täitumus ei tohi olla üle 50 protsendi. Sisevõistlustel ei tohi osaleda üle 250 inimese ning välivõistlustel üle 500.
Jumalateenistustel ja avalikel usutalitustel säilib 50-protsendiline ruumitäituvuse piirang, kehtib maskikandmise kohustus ning liikuda tohib 2+2 reeglit arvestades, mis ei laiene perekondadele.
Kõigis avalikes siseruumides tuleb kanda maski, kasutada desinfitseerimisvahendeid ning järgida viiruse leviku tõkestamise muid reegleid. Maskikandmise kohustus ei laiene alla 12-aastastele lastele või juhtumitel, kus see on tervislikel või muudel põhjustel vastunäidustatud.
Külastajaid lastakse vaid eraldi ujumisradadega basseini
Muu hulgas võib esmaspäevast Ida-Virumaal ja Harjumaal jälle lahti teha ujulate ja veekeskuste sellised basseinid, kus on eraldi ujumisrajad. Vahet pole, kas taoline bassein asub eraldi ujulas või veekeskuses, edastas "Aktuaalne kaamera".
Seda, mida ujumisrajal teha võib, väga rangelt ette ei kirjutata.
"Ei pea tingimata ujuma. Paljudel on vaja võib-olla vees jooksmist hoopis teha või mingeid muid rehabilitatiivseid tegevusi. Nii kaua kui see on võimalik kõik seal raja peal ära teha, siis otsest keeldu või käsku siin kindlasti ei ole," selgitas kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn.
Ühel ujumisrajal ei tohi korraga viibida rohkem kui kolm inimest.
Veekeskuste lõõgastumiseks mõeldud basseinide või saunade kasutamine ei ole üldse lubatud. Ning ujulate, nagu ka muude spordihoonete täituvus ei tohi olla üle 25 protsendi. Seda arvestatakse riietusruumide kappide arvu järgi.
Ujujateta seisnud basseinide kasutuselevõtt pole aga niisama lihtne, seega ei pruugi sugugi kõik ujulad veel esmaspäeval uksi lahti teha.
"Esmaspäeval meie ei ole kuidagi võimelised avama, sest nii suurt veekeskust pole võimalik käima panna paari päevaga. Kui rääkida suurest basseinist, siis see soojeneb paar-kolm kraadi päevas ja et saavutada sportlikuks ujumiseks vajalik temperatuur, jääb meil aega puudu. Üritame siis kolmapäeval avada jõusaali ja suure basseini vähemalt," selgitas Kalev SPA juhataja Piret Betlem.
Esmaspäevast leevenevad piirangud sportimisele ka teistes siseruumides. See võimaldab avada individuaalseks treenimiseks jõusaalid ja muud treeningruumid.
"On lubatud ka tegevused 1+1 viisil, kas see on siis personaaltreeneriga või kaks sportijat omavahel, näiteks tennis üks ühe vastu," ütles Pürn.
Terviseamet ja politsei kontrollivad reeglite täitmist pisteliselt.
Toimetaja: Merili Nael, Rain Kooli