EL lubab juuniks vaktsineerida 70 protsenti täiskasvanud elanikest

Vaktsineerimine
Vaktsineerimine Autor/allikas: Government of Prince Edward Island/Flickr/Creative Commons

Euroopa Liit tahab vaktsineerida 70 protsenti oma täiskasvanud elanikkonnast koroonaviiruse vastu juuniks, ütles teisipäeval Euroopa Komisjoni asepresident Margaritis Schinas. Seni on EL vaktsineerimise tempolt jäänud alla USA-le, Suurbritanniale ja Iisraelile.

Eesmärk pandi paika kõigi EL-i volinike kohtumisel. 

Euroopa Liidus alustati vaktsineerimisega kolme nädala eest ja praeguse seisuga on heakskiidu saanud BioNTechi-Pfizeri ja Moderna vaktsiinid. Varsti oodatakse luba ka  teistele vaktsiinidele. 

Vaktsineerimise tempolt on EL jäänud alla USA-le, Suurbritanniale, Iisraelile ja Araabia Ühendemiraatidele, kirjutas AFP. 

Tervisevoliniku Stella Kyriakidese sõnul on tänu EL-i ühisostu strateegiale juba praegu piisavalt vaktsiinidoose 80 protsendile bloki elanikele. Ta möönis samas, et "vaktsineerimist tuleb kiirendada".

Schinas märkis: "Me teeme ka ettepaneku, et suveks, sel aastal, peaksid liikmesriigid olema vaktsineerinud vähemalt 70 protsenti täiskasvanud elanikkonnast." Ta ütles, et see tähendab enne 1. juunit, mil Euroopas algab suvi.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles avalduses, et eesmärk 70 protsenti järgmise nelja kuu jooksul võib olla "pöördepunkt meie võitluses viiruse vastu".

Kyriakides ütles, et Euroopa Komisjon arutab aktiivselt Euroopa valitsustega "vaktsineerimistunnistuse" küsimust eesmärgiga, et seda tunnustataks üle kogu ühenduse.

See on üks mitmest vaktsiinide ja vaktsineerimisega seotud teemadest, mida EL-i liidrid neljapäeval videokonverentsil arutavad, ütles ta.

Balti liidrid kutsusid EL-i leppima kokku vaktsineerimistähtaegades

Eesti, Läti ja Leedu liidrid kutsusid Euroopa Liidu institutsioonide juhte leppima eelseisval EL-i liidrite kohtumisel kokku ühenduse kodanike kollektiivse immuunsuse saavutamise eesmärkides ja tähtaegades.

Eesti peaminister Jüri Ratas, Läti valitsusjuht Krišjanis Karinš ja Leedu president Gitanas Nauseda kutsusid EL-i liidreid astuma koheselt samme tagamaks vaktsineerimisprotsessi kiirus ja tõhusus, teatas Leedu presidendikantselei pressiteates.

"Me peame olema ambitsioonikad nii EL-i kui ka riikide tasemel, et saavutada kollektiivne immuunsus EL-i sees. Selge tähtaja ja konkreetse panustamise määramine aitaks kiirendada vaktsineerimisprotsessi," ütlesid kolme Balti riigi liidrid ühisavalduses.

Balti liidrid rõhutasid, et vaktsineerimine on tähtis vahend elude säästmiseks, koroonapiirangute leevendamiseks ja naasmiseks kestliku majanduskasvu juurde. Seetõttu on vajalik suurendada vaktsiinide tootmist ja tegevuse koordineerimist.

Samuti rõhutati ühispöördumises vajadust leida võimalusi aitamaks idapartnerluse riike vaktsineerimisväljakutsega toime tulemises.

Ühispöördumine saadeti Euroopa Ülemkogu alalisele eesistujale Charles Michelile, Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile ja EL-i eesistuja Portugali peaministrile António Costale.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: