Venemaa riigiduuma ratifitseeris uue START leppe pikendamise

Venemaa rakett mis suudab kanda tuumalõhkepead
Venemaa rakett mis suudab kanda tuumalõhkepead Autor/allikas: SCANPIX/EPA/KREMLIN HANDOUT

Venemaa riigiduuma kiitis kolmapäeval ühehäälselt heaks tuumarelvastuse piiramise leppe pikendamise USA ja Venemaa vahel viie aasta võrra.

Kokku hääletas START leppe pikendamise poolt 399 duumasaadikut, vastuhääli ega andmata hääli ei olnud. Seadusandjad ratifitseerisid pakti pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA uue presidendi Joe Bideni esimest telefonikõnet teisipäeva õhtul.

Uue START leppe ratifitseerimist arutab hiljem kolmapäeval Venemaa parlamendi ülemkoda.

Uus START lepe on külma sõja rivaalide viimane järelejäänud tuumarelvastuse vähendamise pakt.

Aastal 2010 presidentide Barack Obama ja Dmitri Medvedevi allkirjastatud uus  START kohustab Venemaad ja USA-d piirama oma tuumaarsenali 1500 lõhkepeaga.

Venemaa ja USA uus START lepe jõustus 5. veebruaril 2011 ja lepe pidi aeguma järgmisel nädalal. Vahepealsed leppe pikendamise kõnelused katkesid, kui endine USA president Donald Trump nõudis Hiina kaasamist, ehkki Peking lükkas selle ettepaneku kindlalt tagasi.

Uue START leppe pikendamises nähakse võimalust parandada Moskva ja Washingtoni viimastel aastatel järsult halvenenud suhteid.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: