VLA: Hiina tehnoloogia kätkeb suuri julgeolekuohte
Hiina ambitsioonikas plaan saada maailma tehnoloogialiidriks kätkeb suuri julgeolekuohte, märgitakse tänavuses välisluureameti aastaraportis.
Peaminister Xi Jinpingi strateegiliste suuniste järgi paneb Hiina kõik oma ressursid tehnoloogia arendamisse, et selles valdkonnas maailma tippu tõusta ja teised riigid Hiina tehnoloogiast sõltuvaks teha.
Hiina plaan on ligi pääseda maailma tipptehnoloogiale ning üle maailma üle osta andekaid inimesi, et pääseda ligi teadmistele, millest hiinlastel on vajaka. Hiina eesmärk pole aga vastupidiselt nende poliitretoorikale koostöö, vaid Hiina võimekuse väljaarendamine tasemele, kus ei sõltuta enam välismaistest tarnijatest. Eesmärgini jõudmiseks kasutatakse ka küberluuret ning varjatud Hiina oslausega ettevõtete loomist välismaal.
Raportis märgitakse, et kaugem eesmärk on panna kogu Hiina tehnoloogia tööle Hiinas loodud Beidou navigatsioonisüsteemis ning eksportida Beidou süsteem "Ühe vööndi, ühe tee" algatusega ühinenud riikidesse. "Teisisõnu ehitab Hiina üles autonoomset globaalset ökosüsteemi, kus asjade interneti, tehisintellekti, pilveteenuste ja ülikiire interneti (täna 5G, tulevikus 6G) ajastul mängivad keskset rolli Hiina tehnoloogia integreeritud lahendused. Esialgu võib Hiina tehnoloogia kasutada paralleelselt GPS ja Beidou süsteemi, kuid lõppeesmärk on panna Hiina
tehnoloogia kasutama ainult Beidoud, viidates sellele, et Beidou süsteem on
võimeline asukohta määrama palju täpsemalt kui GPS," seisab raportis.
VLA hinnangul muudab Eesti integreerimine Hiina autonoomse tehnoloogia
ökosüsteemiga Eesti haavatavaks ja sõltuvaks Hiinast.
Tähelepanu juhitakse ka asjaolule, et eraettevõtlus ja kommunistlik partei on Hiinas tihti seotud. Näiteks tuuakse Hiina tehnoloogiagigant Huawei.
"Huawei näiteks rõhutab, et ettevõte kuulub töötajatele, mida juhib Huawei
ametiühingu nõukogu. Kõik Hiina ametiühingud kuuluvad aga Ülehiinalisse
Ametiühingute Föderatsiooni, mille juht on Hiina kommunistliku partei sekretär.
Praegune parteisekretär on ühtlasi Hiina parlamendi aseesimees. Nii nagu
provintse juhib tegelikult parteisekretär ja mitte administratiivsete ülesannetega
provintsi kuberner, niisamuti töötab see käsuahel vertikaalselt ka ametiühingutes," märgiti raportis.
Välisluureameti aastaraportiga 2021 saab tutvuda SIIN
Toimetaja: Marko Tooming
Allikas: Välisluureameti avalik raport 2021