"Olukorrast riigis" ootab valitsuselt ettevõtluse toetusmeetmeid
Ajakirjanikud Hindrek Riikoja ja Indrek Lepik kritiseerisid Raadio 2 poliitikasaates "Olukorrast riigis" peaminister Kaja Kallast selle eest, et valitsus ei ole hoolimata koroonapiirangute karmistamisest teatanud mingitest uutest ettevõtluse toetamise meetmetest.
"See oli pehmelt öeldes küüniline, mida Kaja Kallas tegi ja ütles. Olukorras, kus kõik küsivad tema käest, mis on toetusmeetmed, ei saa riik jätta oma ettevõtteid ilma abita, ilma toetuseta," leidis Riikoja. "Me ei räägi ju sellest, et kõik ettevõtjate kulud tuleb kinni maksta, et nende majandustulemused oleksid samasugused nagu need olid kaks aastat tagasi. Sellest ei räägi mitte keegi! Aga selles, et ettevõtjad saaksid ennast hoida tasemel, kus nad piirangute kadudes saaksid jätkata - selle peab riik tagama," lisas ta.
Lepiku sõnul ütles peaminister Kallas sel nädalal, et ettevõtjad ise peavad olema ette mõelnud praegusele olukorrale ja neil peavad olema reservid, et selle olukorraga hakkama saada, ning et lausalist inimeste kojujäämise kinnimaksmist nagu kevadel oli, nüüd enam olema ei saa.
Riikoja sõnul oli see Kallase poolt väga küüniline ja arusaamatu, seda eriti arvestades, et sügisel toimuvad kohalikud valimised. "Kui Kaja Kallas esineb selliste väljaütlemistega, siis mida ta ootab, kelle toetust ta ootab, nii rahalises mõttes, erakonna rahakoti täitmisel kui ka rahva toetuse mõttes?" küsis Riikoja. "Riik peab tänases olukorras ilmselgelt tulema ettevõtjatele appi, seda tuleb teha kiiremas korras," rõhutas ta.
Riikoja viitas sellele, et kui eelmine valitsus sügisel piirangud kehtestas, siis anti väga ruttu välja ka mingisugusedki pidepunktid, kuidas neid toetatakse. "Jah, seal juhtus - näiteks turismisektoris - et lubati üht moodi, aga pärast tuli välja teistmoodi - aga mingisugused meetmed tulid. Täna on aga valitsus piirangud kehtestanud, aga mitte mingisugust infot selle kohta, milliseid täiendavaid toetusi planeeritakse - seda ei ole tulnud. Nii ei saa valitsus käituda. Nii lihtsalt ei ole võimalik sellises kriisis seda riiki ja selle majandust juhtida," rääkis Riikoja.
Tema sõnul võiks riik vajadusel toetusmeetmete rahastamiseks ka rohkem laenu võtta: "Ma saan aru, et riigil ei ole praegu maksutulusid nii palju, aga riigi jaoks pole praegu enam vahet, kas võetakse miljard rohkem või vähem laenu - see ei mängi riigi pikaajalises eelarvepoliitikas mingisugust sisulist rolli. Vägisi tundub, et kõik see, mida Reformierakond ütleb välja toetamist puudutavates küsimustes, et seal mängib põhilist rolli Reformierakonna poliitika, et riik ei tohi sekkuda ettevõtlusesse, ettevõtlus peab ise ujuma - kas siis upub või jääb püsima. Tänane olukord ei ole selline, et saaks sellist poliitikat viljeleda!"
Lisaks oli saates juttu koroonaviiruse olukorrast, vaktsineerimisest, erakondade reitingutest.
Toimetaja: Mait Ots