Suri legendaarne Saudi Araabia endine naftaminister

Ahmed Zaki Yamani 1976.aastal
Ahmed Zaki Yamani 1976.aastal Autor/allikas: SCANPIX/AP

Esmaspäeval suri Londonis 90-aastaselt Saudi Araabia endine naftaminister Ahmed Zaki Yamani.

Yamani sündis 1930. aastal Saudi Araabias Mekas, kus tema isa oli usukohtu juhataja. Yamani omandas Kairo ülikoolis bakalaureusekraadi õigusteaduses. Seejärel asus ta õppima New Yorgi ülikooli, kus sai magistrikraadi võrdlevas õigusteaduses.

32-aastaselt sai temast Saudi Araabia naftaminister.

Yamani sai Saudi Araabia naftaministriks 1962. aastal ja ta töötas selles ametis ligi 25 aastat. Kui Yamani ministeeriumit juhtima hakkas, oli Saudi Araabia keskpärane naftatootja. Kuid peagi selgus, et Saudi Araabia naftavarud on palju suuremad kui naabritel ja riigist sai maailma üks suuremaid naftatootjaid. 

Yamani juhtimisel saavutas Saudi Araabia suurema kontrolli riigis asuvate naftavarude üle. Yamani strateegia oli ka pidev investeerimine Saudi Araabia naftatootmise suurendamiseks, mis võimaldas Riyadhil paremini mõjutada ülemaailmseid naftahindu. 

"Ta oli kaasaegse naftaajastu loomise keskmes," ütles naftatööstuse ajaloolane ja Pulitzeri preemia laureaat Daniel Yergin.

Lähis-Ida araabia maad leppisid 1973. aastal kokku naftaekspordi embargos. Selle käigus toornafta hind maailmas neljakordistus. Yamanist sai naftaembargo avalik nägu ja ta aitas populariseerida terminit "naftarelv". Samuti ähvardas ta USA sõjalise sissetungi korral õhku lasta Saudi Araabia naftaväljad. 

"Mis te arvate, kas Euroopa, USA ja Jaapan suudavad selle käigus ellu jääda? Kogu nende majandus kukub kokku," teatas Yamani 1973. aastal.

Araabia riigid lõpetasid naftaembargo 1974. aastal.

1980. aastate keskel ujutas Saudi Araabia Yamani juhtimisel maailmaturud odava toornaftaga üle. Selle eesmärk oli takistada Põhjamere naftatootmist. Siiski suutsid Norra ja Suurbritannia madalamate toornaftahindadega kohaneda. Selle käigus langesid Saudi Araabia naftatulud ja Yamani kaotas valitseva kuningapere soosingu.

Yamani vallandati Saudi Araabia naftaministri ametikohalt 1986. aastal.

1990. aastal asutas Yamani Londonis asuva hinnatud ülemaailmse energiauuringute keskuse. Viimastel eluaastatel oli ta üldjuhul avalikkuse eest kadunud.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: