USA luureraport: Saudi Araabia valitseja kiitis heaks Khashoggi mõrvamise
USA avalikustas reedel varem salastatud luureraporti, milles leiti, et Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman kiitis heaks ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmise.
Kahe aasta vanuses ja osaliselt redigeeritud raportis, mille president Joe Bideni administratsioon avaldas, jõudis USA luure järeldusele, et prints "kiitis heaks operatsiooni Türgis Istanbulis Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi kinnivõtmiseks või tapmiseks".
"Initsiaalide MBS järgi tuntud kroonprints teadis Khashoggi tapmist 2018. aasta oktoobris ette," teatasid USA luurearuannet tundvad allikad The Times'i andmetel juba varem.
"Alates 2017. aastast on kroonprintsil olnud täielik kontroll kuningriigi julgeoleku- ja luureoperatsioonide üle, mistõttu on ebatõenäoline, et Saudi ametnikud oleksid korraldanud sellise iseloomuga operatsiooni ilma kroonprintsi heakskiiduta," öeldi raportis.
Raportis nimetati ka 15-liikmelist Saudi rühma, mis sõitis Istanbuli, ning väljendati kindlust, et nad osalesid tapmises.
Raportis lisati, et kroonprints pidas Khashoggit ohuks kuningriigile ning toetas vajaduse korral vägivaldsete meetmete kasutamist tema vaigistamiseks.
USA president Joe Biden olevat samuti hoiatanud MBS-i isa kuningas Salmani, et Khashoggi mõrvamist käsitlev aruanne tehakse avalikuks.
"Biden kinnitas, et USA jaoks on tähtsad universaalsed inimõigused ja õigusriigi põhimõtted. President ütles kuningas Salmanile, et nad töötavad selle nimel, et mõlema riigi kahepoolsed suhted oleksid võimalikult tugevad ja läbipaistvad," teatas Valge Maja.
USA presidendivalimiste kampaania ajal nimetas Biden MBS-i paariaks. Kroonprints on Saudi Araabia valitsusjuht.
Khashoggi raporti avaldamisega eristub Bideni administratsioon selgelt Donald Trumpi kriitikavabast toetusest Saudi Araabia valitsejale.
Khashoggi oli USA ajalehe The Washington Posti kaastöötaja ja kritiseeris sageli Saudi Araabia režiimi. Ta elas USA osariigis Virginias. Khashoggi tapeti 2018. aastal Istanbulis Saudi Araabia konsulaadis, kus tema laip tükeldati. Tema maiseid jäänuseid pole leitud.
Saudi Araabia ametivõimud väitsid esialgu, et Khashoggi lahkus konsulaadist välja jalutades. Pärast seda, kui Türgi avaldas tõendid tema tapmisest, väitis Riyadh, et Khashoggi tapsid allumatud julgeolekutöötajad. MBS väitis, et tema pole Khashoggi tapmisega seotud.
Väidetavalt üritab Biden survestada Saudi Araabia kroonprintsi, et ta teeks uue USA administratsiooniga rohkem koostööd Lähis-Ida küsimustes. See hõlmab ka tagasipöördumist 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumaleppe juurde. Saudi Araabia peab islamiriiki oma peamiseks piirkondlikuks ohuks.
USA keelustas kümnetel Saudi Araabia kodanikel riiki sisenemise
USA välisminister Antony Blinken teatas reedel, et riik keelustas riiki sisenemise kümnetel Saudi Araabia kodanikel, kes on seotud ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrvaga.
"Saatsime selge sõnumi, et Saudi Araabia ähvardused ja rünnakud teisitimõtlejate, aktivistide ja ajakirjanike vastu peavad lõppema. USA ei kavatse neid sallida," hoiatas Blinken.
Kokku lisati musta nimekirja 76 Saudi Araabia kodanikku.
Blinken ütles samas, et USA ei soovi lõhkuda, vaid muuta suhteid Saudi Araabiaga.
"See, mida me oleme seoses luureraportiga teinud, ei ole tegelikult suhete lõhkumine, vaid ümberhäälestamine, et need oleks rohkem kooskõlas meie huvide ja väärtushinnangutega," ütles Blinken ajakirjanikele.
Saudi Araabia teatas vastuseks, et "lükkab täielikult tagasi" USA aruande ja selle järeldused ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmise osas 2018. aastal.
"Kuningriigi valitsus lükkab täielikult tagasi aruandes esitatud negatiivse, vale ja vastuvõetamatu hinnangu ning märgib, et see sisaldas ebatäpset teavet ja valejäreldusi," edastati Saudi Araabia välisministeeriumi avalduses.
Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael