Paavst kohtus Iraagis mõjuvõimsa šiiavaimulikuga

{{1615013820000 | amCalendar}}
Paavst Franciscus saabumas kohtumisele suurajatolla Ali al-Sistaniga.
Paavst Franciscus saabumas kohtumisele suurajatolla Ali al-Sistaniga. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/IRAQIYA TV

Paavst Franciscus kohtus oma teisel visiidipäeval Iraagis ühe mõjuvõimsama šiiavaimulikuga.

Paavst kohtus suurajatolla Ali al-Sistaniga šiiade pühas linnas Najafis, vahendasid Reuters ja BBC. Kohtumine kestis 55 minutit.

Juba enne kohtumist prognoositi, et sellel kõneldakse religioonidevahelistest küsimustest, näiteks Iraagi kristlikust vähemusest, keda on tabanud vägivallalaine alates USA juhitud sissetungist Iraaki 2003. aastal

Iraagi šiiade juht suurajatolla Ali al-Sistani ütles paavst Franciscusele nende ajaloolisel kohtumisel, et kristlased peaksid riigis elama rahus.

Sistani "kinnitas oma muret, et kristlastest kodanikud peaksid elama rahus ja turvalisuses nagu kõik iraaklased, koos kõigi põhiseaduslike õigustega," teatas tema kantseleist saadetud sõnum.

Ta ütles samuti, et usujuhtidel on oma roll Iraagi kristlaste kaitsmisel. 

Vatikani kinnitusel tänas Franciscus Sistanit ja šiiausulist rahvast, et nad on nõrgemate ja tagakiusatute kaitseks välja astunud.

Paavsti sõnul kinnitas Sistani öeldu "inimelu pühaduse ja Iraagi rahva ühtsuse tähtsust".

Vatikan märkis, et ajalooline visiit annab Franciscusele võimaluse rõhutada koostöö ja sõpruse vajadust erinevate usukogukondade vahel.

Pärast kohtumist suurajatollaga suundus paavst Franciscus iidsesse Uri linna, mida peetakse prohvet Aabrahami sünnipaigaks.

Paavst: terrorism ei tohi usku kuritarvitada

Paavst Franciscus mõistis laupäeval Iraagis iidses Uri linnas religioone ühendaval palvusel hukka usuäärmusluse.

"Me ei tohi usklikena vaikida, kui terrorism kuritarvitab usku," ütles ta kogunemisel, kus osalesid ka ISIS-e valitsemise ajal Põhja-Iraagis tagakiusatud vähemuste esindajad.

Ta rõhutas samuti, et südametunnistuse- ja usuvabadus on põhiõigused, mida tuleb austada kõikjal. 

Paavst Franciscus palvetas rahu eest, öeldes Lõuna-Iraagis religioonide vahelisele teenistusele kogunenutele, et loodab maailma teeleasumisele konfliktist ühtsusele.

"Palugem seda kogu Lähis-Ida eest palvetades. Siinkohal mõtlen ma eriti naabruses asuva sõjast laastatud Süüria peale," ütles ta teenistusel. 

Visiit Iraaki on paavst Francsicuse esimene rahvusvaheline reis alates koroonapandeemia puhkemisest ning samas ka esimene paavsti visiit Iraaki.

Paavst saabus Iraaki reedel ning viibib seal neli päeva, mille käigus külastab erinevaid paiku.

Pühapäeval külastab paavst Franciscus Mosulit, kus ta peab eestpalve ISIS-e ohvrite mälestuseks. Hiljem peab ta Irbilis asuval jalgpalliväljakul missa, kuhu on oodata kuni 10 000 inimest.

Paavst külastab ka Qaraqoshi, kuhu kristlased on pärast ISIS-e lüüasaamist 2017. aastal naasnud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: