USA võimud vabastavad illegaalsed sisserändajad ilma vajalike dokumentideta

Olukord USA lõunapiiril
Olukord USA lõunapiiril Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HANDOUT

Ülekoormatud USA piirivalvurid on hakanud lõunapiirilt saabuvaid illegaalseid sisserändajaid vabastama ilma nõutavate dokumentideta. Sisserändajaid on nii palju, et nad peavad ise ilmuma hiljem kohtusse ja taotlema varjupaika.

USA Texase osariigi Rio Grande orgu saabus viimastel nädalatel nii palju sisserändajaid, et USA tolli- ja piirikaitse agentuuri (CBP) ametnikel pole aega enam tegeleda nende varjupaigataotlusega seotud paberimajandusega.

Selle asemel registreeritakse sisserändajad biomeetriliste andmetega ja seejärel lasub sisserändajatel endil kohustus ilmuda kohtusse, kus nad peavad ametlikult taotlema varjupaika.

"Olukord Rio Grande orus on muutunud nii kohutavaks, et CBP-l ei jää muud üle kui inimesed kohe pärast kinnipidamist vabastada. Pole isegi ruumi, kus inimesi kinni hoida, kui nende kohta tehakse vajaliku paberimajandust," ütles CBP ametnik.

Veebruaris arreteeriti USA lõunapiiril 100 000 illegaalset sisserändajat, see on suurim arv pärast 2006. aastat. 

Bideni administratsioon on samuti blokeerinud meedia juurdepääsu piirirajatistele. Nädalavahetusel lekkisid meediasse aga fotod, mis näitasid suuri rahvamasse USA lõunapiiril.

USA siseturvalisuse ameti juhataja Alejandro Mayorkase sõnul on illegaalne piiriületamine viimase 20 aasta suurim.

Biden saatis esmaspäeval Mehhiko piirile lõunapiiri koordinaatori Roberta Jacobsoni. Jacobsoni eesmärk on kohtuda kohalike valitsuse ametnikega ja töötada välja tõhus ja inimlik tegevuskavas sisserändega toimetulemiseks.

Biden nõuab, et lõunapiir peab jääma kõigile sisserändajatele suletuks. Riiki tohivad siseneda ainult ilma vanemateta lapsed. Paljude sisserändajate sõnul innustas neid USA-sse minema aga just administratsiooni vahetus.

USA endine president Donald Trump keelas koroonaviiruse epideemia tõttu igasuguse riiki sisenemise. Tema järsk retoorika ja karmid meetmed viisid Mehhiko piiril sisserände alla.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: