Algas protsess George Floydi surmas süüdistatava politseiniku üle

{{1617070500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Minneapolise kohtus algas esmaspäeval kohus USA-s laialdasi rahutusi põhjustanud George Floydi surmas süüdistatava politseiniku üle

Tapmises süüdistatakse korrakaitseametnikku Derek Chauvini, kes hoidis Floydi kinnipidamisel põlve üle kaheksa minuti tema kaelal. Mees kaotas teadvuse ja suri.

Süüdistuste seas on teise astme mõrv ja tapmine. Kui Chauvin mõistetakse süüdi teise astme mõrvas, siis võib teda oodata 40 aastat vangistust.

Kohtusaalis said mõlemad pooled võimaluse pidada avakõne. Süüdistajad mängisid vandekohtunikele üheksaminutilise video, milles oli näha, kuidas George Floyd ütles üle kahekümne korra, et ei saa hingata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Politseinik pani oma põlved ta kaelale ja seljale, surus ja lömastas teda, kuni viimane hingetõmme või õigemini elu oli välja pigistatud," kõneles süüdistaja Jerry Blackwell.

Blackwell ütles avasõnas, et 44-aastane süüdistatav ei järginud politseiprotseduure ja kasutas Floydi vastu liigset jõudu.

Blackwell rõhutas samas, et tegemist pole kõikide politseinike süüdistamisega. "See on seotud vaid Derek Chauviniga," ütles Blackwell.

Chauvini advokaat Eric Nelson tõi omakorda välja, et Floyd oli arreteerimise ajal narkojoobes ja avaldas korrakaitsjatele vahistamisel vastupanu.

Nelson kutsus vandekohut otsuse tegemisel eirama juhtumiga seotud poliitilisi ja sotsiaalseid tagamaid.

"Politseiametnik tegutses täpselt nagu teda oli selleks treenitud," vahendas telekanal CNN Nelsoni sõnu.

Advokaadid peavad kohtus olema igal hommikul kell üheksa. Viisteist minutit hiljem saabuvad vandekohtunikud. Otsad tõmmatakse kokku hiljemalt pool viis õhtul. Tunnistajate kuulamine võib aega võtta kaks kuni neli nädalat.

"See on suur ja väga oluline juhtum. See on Minnesota osariigi ajaloo suurim kohtuprotsess ja esimene, mida kantakse televisioonis üle. See on suurepärane aken kriminaalõigussüsteemi. Inimesed näevad, kuidas õiglus sünnib," rääkis advokaat Joe Tamborino.

Koroonaviiruse tõttu on paigas erireeglid. Vandekohtunikud istuvad teineteisest eemal ja peavad kandma näomaski. Kui keegi neist nakatub, siis tuleb tal jääda karantiini ja koha võtab üle üks kahest asendusliikmest.

Enamik Floydi ja Chauvini perest kohtusaali ei pääse, mõlema lähedastele on eraldatud vaid üks koht. Ruumi pole ka ajakirjanikele, kuigi meedia huvi on tohutu.

"Ainult kaks ajakirjanikku saavad suhtlusvahemaad hoides kohtusaalis olla. Umbes 40 kohalikku, riiklikku ja rahvusvahelist meediaväljaannet töötavad üle tänava asuvas hoones, mille kohus on nimetanud meediakeskuseks," selgitas CBS Minnesota uudistetoimetaja Esme Murphy.

Kohtuprotsessi eel kogunesid linnatänavatele meeleavaldajad, kes nõudsid õigluse jalule seadmist. Minneapolise linn on valmistunud ka võimalikuks vägivallaks. Kohtumaja ümber on paigaldatud okastraadiga tara. Kohal on politsei ja rahvuskaart.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: