Urmas Paet loodab Erialist tagasi saada 100 000 eurot

Urmas Paet
Urmas Paet Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Euroopa Parlamendi saadik, mitmekordne minister ja Reformierakonna juhatuse liige Urmas Paet on üks paljudest, kes loodab raha tagasi saada raskustesse sattunud hoiu-laenuühistust Erial, mis ei suuda enam kui tuhandele hoiustajale tagastada nende sääste õigel ajal ja lubatud suuruses.

"Ikka loodan," ütles Paet raha tagasi saamise kohta Eesti Ekspressile. "Mul ei ole ju midagi muud peale hakata." Ta usaldas Eesti finantssüsteemi – Erialil olid nii tegutsemisluba kui litsentseeritud audiitor, kes arvepidamise üle vaatas ning oma allkirjaga heaks kiitis, ent sellest ei piisanud.

Paet pole saja tuhande euroga ainus poliitiline hoiustaja ega suurim kannataja – näiteks punavõimuaegse peaministri Bruno Sauli pere mahutas ühistusse samuti oma säästud. Ühel pensionäril seisab ­Erialis aga lausa 260 000 eurot.

Prisketest intressidest, millega Erial veel mullu suvel rahvast oma pardale meelitas, ­võivad võlausaldajad üksnes unistada.

Ühistu loodab vee peale jääda saneerimisega ning võlausaldajad peavad saneerimiskava heaks kiitma reedeks.

Viimase aasta jooksul on pidevalt meedias kajastatud Eriali tegevust ja selle õiguslikke vajakajäämisi. Möödunud aasta novembris peeti kinni kolm Erialiga seotud inimest, keda kahtlustatakse kriminaalkuritegudes.

Tänavu veebruaris loobus 2018. aastal asutatud Erial finantsteenuste osutamise tegevusloast ning taotles saneerimismenetluse algatamist.

Selle aasta veebruari seisuga on Erialil ettevõtte teatel kohustusi kokku 16 miljonit eurot, mida plaanitakse kustutada hüpoteekavara müügist ja väljastatud laenude ja intresside tagasisaamisest. Ettevõte vähendas märtsi alguses oma kohustusi hoiustajate ees 100 000 euro võrra.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: