Bulgaaria kahtlustab plahvatustes kuut Venemaa kodanikku

{{1619687760000 | amCalendar}}
Bulgaaria prokuratuuri pressikonverents
Bulgaaria prokuratuuri pressikonverents Autor/allikas: Bulgaaria prokuratuur

Bulgaaria peaprokuratuur uurib kuue Venemaa kodaniku võimalikku osalemist aastatel 2011-2020 Bulgaarias toimunud neljas relvalao plahvatuses.

"Plahvatuste eesmärk oli ilmselt hävitada relvad, mida plaaniti eksportida Gruusiasse ja Ukrainasse. Relvad kuulusid Bulgaaria ärimehele Emilian Gebrevile," ütles kolmapäeval  Bulgaaria prokuratuuri pressiesindaja Siika Mileva. 

Esimene plahvatus toimus Lovnidoli külas 12. novembril 2011. Veel kaks plahvatust toimus 2015. aastal. Neljas plahvatus toimus riigi strateegilises rajatises, tehaselaos Maglizhi äärelinnas.

Prokuratuuri teatel eelnes igale plahvatusele süütamine. Prokuratuur kahtlustab, et süütamise eesmärk oli sundida inimesi piirkonnas evakueeruma. Seepärast ei saanud keegi plahvatustes ka vigastada.

Kuus Venemaa kahtlusalust viibisid iga nelja plahvatuse ajal Bulgaarias, teatas prokuratuur. Kahtlusaluste nimesid prokuratuur ei avaldanud.

Bulgaaria prokurörid kahtlustavad samuti, et plahvatused ja Gebrevi 2015. aasta mürgitamise katse võivad olla seotud.

2015. aasta aprillis sattus Emilian Gebrev pärast õhtusööki haiglasse. Arstid tegid kindlaks, et Gebrev oli mürgitatud Novitšoki närvimürgi laadse ainega.

Bulgaaria välisministeerium teatas neljapäeval, et saadab riigist välja Venemaa diplomaadi. 2019. aasta oktoobrist alates on Bulgaaria välja saatnud seitse Venemaa diplomaati ja muud saatkonnatöötajat, kellest osa on saanud spionaažisüüdistuse.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: