G7 välisministrid kritiseerisid Venemaa käitumist

Briti välisminister Dominic Raab (paremal) tervitamas G7 välisministrite kohtumisele saabunud USA riigisekretäri Antony Blinkenit.
Briti välisminister Dominic Raab (paremal) tervitamas G7 välisministrite kohtumisele saabunud USA riigisekretäri Antony Blinkenit. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Seitsme suurima demokraatliku tööstusriigi (G7) välisministrid ütlesid kolmapäeval Londonis tehtud ühisavalduses, et on sügavalt mures Venemaa vaenuliku käitumise pärast ning lubasid tugevdada ühiseid jõupingutusi Kremli ohu tõrjumiseks.

"Me oleme sügavalt mures, et Venemaa vastutustundetu ja destabiliseeriva käitumise negatiivne muster jätkub," öeldakse G7 välisministrite kohtumise lõppdokumendis.

"See hõlmab Vene relvajõudude suurkoondamist piirile Ukrainaga ja seadusevastaselt annekteeritud Krimmi poolsaarele, Venemaa pahatahtlikku tegevust, mis on suunatud teiste riikide demokraatlike süsteemid õõnestamiseks, kahjustavat kübertegevust ning väärinfo kasutamist," ütlevad välisministrid.

"Me jätkame seepärast enda ja oma partnerite kollektiivsete võimekuste tugevdamist, et tegelda Venemaa käitumisega, mis ohustab seadustepõhist rahvusvahelist korda, sealhulgas ka küberjulgeoleku ja desinformatsiooni valdkonnas," seisab ühisdokumendis.

G7 välisministrid avaldasid ka toetust riikidele, mis on sattunud Venemaa vaenuliku tegevuse ohvriks: "Väljendame oma solidaarsust partneritega, keda on puudutanud Vene eriteenistuste tegevus nende huvide ja julgeoleku kahjustamisel."

Tšehhi võimud teatasid tänavu 17. aprillil, et Vene eriteenistused on 2014. aasta Vrbetice linna relvalaos toimunud plahvatuse taga. Seejärel saatis Praha riigist välja 18 Vene saatkonna töötajat, millele Venemaa vastas 20 tšehhi väljasaatmisega nende saatkonnast Moskvas.

Lisaks teatas Bulgaaria prokuratuur 28. aprillil, et kahtlustab kuut vrenelast ajavahemikus 2011-2020 toimunud neljas relvatehastes toimunud plahvatuses.

G7 riikideks on USA, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Jaapan, Saksamaa, Kanada ja Itaalia.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: