Bellingcat: Salisbury ja Tšehhi depoo rünnakute taga oli sama GRU kindral

Salisbury rünnaku kahtlusalused Anatoli Tšepiga ja Aleksander Miškin
Salisbury rünnaku kahtlusalused Anatoli Tšepiga ja Aleksander Miškin Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/HANDOUT

Suurbritannia uuringurühm Bellingcat väidab, et 2018. aasta Salisbury närvimürgirünnakut juhtinud Venemaa sõjaväeluure (GRU) kindral oli samuti Tšehhi laskemoonalao pommitamise eestvedaja.

"GRU üksuse 29155 ülem kindral Andrei Averjanov juhtis meeskonda, kuhu kuulusid ka Salisbury rünnaku eest vastutavad agendid Anatoli Tšepiga ja Aleksander Miškin," teatas Bellingcat.

Tšehhi laskemoonalao pommitamise organiseerimise pärast sõitis Averjanov isiklikult välismaale. Tšehhi politsei teatas nädalavahetusel, et Tšepigat ja Miškinit kahtlustatakse 2014. aastal toimunud Vrbetice laskemoonalao sabotaažis. 

Tšehhi siseminister teatas laupäeval, et riik saadab välja 18 Venemaa diplomaati, keda kohalik luureteenistus tuvastas Vene välisluureteenistuse ja sõjaväeluure agentidena.

"Averjanov sõitis salaja Moskvast Viini ja seejärel Tšehhi Vabariiki, et rünnakut kontrollida," teatas Bellingcat.

Lennuandmed näitasid, et teised agendid lendasid Prahasse läbi Lissaboni. Kõik operatsioonil osalenud mehed said hiljem kõrged sõjaväe autasud.

Bellingcat väidab, et kindral Averjanovi järelevalve viitab sellele, et laskemoonalao sabotaažiga oli tihedalt seotud Venemaa kõrgeim poliitiline juhtkond. 

"Telefoniandmete analüüsi kohaselt allub Averjanov otse GRU direktorile ja suhtleb otse Kremliga. Sellise auastmega luureülemad ei reisi salaja," teatas Bellingcat.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: