Rahapesu andmebüroo juhiks nimetati Matis Mäeker

{{1620287820000 | amCalendar}}
Foto: Finantsinspektsioon

Valitsus nimetas rahapesu andmebüroo uueks juhiks Matis Mäekeri, kes viimased 10 aastat töötas finantsinspektsioonis.

Valitsus lähtus oma otsuses riigikantselei tippjuhtide valikomisjoni poolt läbiviidud avaliku konkursi tulemustest.

Mäeker on viimased ligi 10 aastat töötanud finantsinspektsioonis, alates 2019. aasta jaanuarist rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise järelevalve osakonna juhatajana.

Mäeker oli tippjuhtide valikukomisjoni esimene eelistus ka siis, kui rahandusminister oli Martin Helme. Helme aga teda ametisse ei kinnitanud, sest tema sõnul polnud Mäeker tema esimene eelistus.

Praegune rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse aga leidis, et Matis Mäeker on osalenud mitmete suurte rahvusvaheliste rahapesujuhtumite lahendamisel ja lisab rahapesu andmebüroosse oodatud kompetentsi.

"Tegu on valdkonna tippeksperdiga, kes on väga hästi kursis Eesti finantsvaldkonna turuosaliste äritegevuse ja riskihaldusega ning omab ka laia rahvusvahelise koostöö kogemust. Tulevikku vaadates on uue juhi väga oluliseks ülesandeks strateegilise andme- ja riskianalüüsi funktsiooni arendamine," lisas Keit Pentus-Rosimannus.

Mäekeri sõnul on rahapesuga seotud riskid vähenenud ja samas ka muutunud.

"Rahapesu riskid kindlasti on vähenenud võrreldes ajalooga. Kui minevikus rääkisime eelkõige finantssektoriga kaasnevatest riskidest, siis need riskid on täna ühelt poolt vähenenud, teiselt poolt transformeerunud. Me räägime uutest maksevahenditest, uutest makselahendustest, aga ka virtuaalraha teenuse pakkujatest, kuhu riik peab senisest rohkem tähelepanu pöörama ja vaatama, et riskid nendes valdkondades oleks efektiivselt juhitud," rääkis Mäeker "Aktuaalsele kaamerale".

2015. aastast on Mäeker Euroopa Nõukogu rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise ekspertkomitee MONEYVAL'i ja riikidevahelise rahapesuvastase toimkonna FATF sertifitseeritud hindaja ning 2020. aasta jaanuarist MONEYVALi juhtorgani liige. Matis Mäeker on Euroopa Pangandusjärelevalve rahapesu tõkestamise komitee asendusliige, samuti on ta avaldanud mitmeid rahapesu tõkestamise alaseid publikatsioone. 

Matis Mäekeril on Tartu Ülikooli magistrikraad õigusteaduses. Rahapesu andmebüroo juhi ametisse asub Matis Mäeker kava kohaselt 14. juunil.

Rahapesu Andmebüroo on alates 1. jaanuarist 2021 eraldiseisev valitsusasutus rahandusministeeriumi haldusalas ja tema põhiülesandeks on rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamine Eestis. 

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: