Eesti ostab Pfizerilt nelja aastaga veel 2,6 miljonit vaktsiinidoosi

Pfizer/BioNTechi vaktsiin.
Pfizer/BioNTechi vaktsiin. Autor/allikas: Raigo Pajula/ITK

Valitsus toetas tervise- ja tööminister Tanel Kiige ettepanekut COVID-19 vaktsiini tootja Pfizer/BioNTech uue lepinguga ühinemiseks. Lepingu alusel taotleb Eesti aastani 2024 veel 2,6 miljonit doosi COVID-19 vaktsiini.

Euroopa Komisjoni ja vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech vahel sõlmitava uue lepinguga soetatakse Euroopa Liidule kokku 900 miljonit doosi vaktsiini. Leping hõlmab muuhulgas vaktsiinikohendusi kaitseks koroonaviiruse uute võimalike tüvede eest ning laste vaktsineerimiseks sobivaid vaktsiine.

Esimesi vaktsiinitarneid lubatakse uue lepingu alusel käesoleva aasta detsembrist, kuid enamik tarneid peaks laekuma järgnevate aastate jooksul, teatas sotsiaalministeerium.

Varem Euroopa Komisjoni ja vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech vahel sõlmitud põhi- ja lisalepingute raames on Eestil võimalik kokku saada üle 1,2 miljoni doosi COVID-19 vaktsiini, millega saab võimaldada vaktsineerimist enam kui 600 000 inimesele.

Kiige sõnul on Eestis praegu vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud iga kolmas täiskasvanu. "Selleks, et vähendada vajadust uuteks piiranguteks võimaliku koroonaviiruse kolmanda laine tõttu, on meie eesmärk saavutada sügisese viiruste leviku hooaja eel täisealises elanikkonnas vähemalt 70 protsendi vaktsineerimisega hõlmatus," lausus ta.

Uus leping annab Eestile muuhulgas juurdepääsu uute võimalike viiruse tüvede vastu kohandatud vaktsiinidele, lisas Kiik.

Eestis on neljapäeva hommiku seisuga tehtud enam kui 550 000 vaktsineerimist. Vähemalt ühe vaktsiinidoosiga on vaktsineeritud 385 293 inimest ja 168 523 inimesel on vaktsineerimiskuur lõpetatud. Täiskasvanute hõlmatus COVID-19 vaktsineerimisega on Eestis praeguseks ligikaudu 36 protsenti.

Euroopa Liidu ühises vaktsiiniportfellis on kokku seitsme vaktsiinitootja (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac, Sanofi, Novavax) vaktsiinid. Eesti on seni ühinenud EL COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac.

Eestil on Euroopa Liidu ühisest vaktsiiniportfellist võimalik kokku soetada kuni 4 761 894 doosi vaktsiini 2 530 948 inimese jaoks.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: