Iisraeli õhurünnakus Gazale hävis hoone, kus tegutses mitu meediakanalit

{{1621083660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Mahmud Hams

Iisraeli relvajõud hävitasid laupäeval õhurünnakuga Gaza sektoris asuva 13-korruselise büroohoone, kus asusid teiste seas telekanali Al-Jazeera ja USA uudisteagentuuri Associated Press kontorid.

Iisrael hävitas Gaza sektoris kõrghoone Jala Tower, edastas Al-Jazeera Twitteris.

Ühe AP ajakirjaniku teatel hoiatas Iisraeli armee hoone omanikku enne rünnakut. Inimesed jõuti enne rünnakut hoonest evakueerida.

Jala Toweri omanik Jawad Mehdi ütles, et Iisraeli luureohvitser hoiatas teda, et inimeste evakueerimiseks hoonest on ainult tund. Mehdi palus lisaaega, et ajakirjanikud saaksid rohkem varustust kaasa võtta, kuid sellest keelduti.

Samas hoones oli ka hulk kortereid ja teiste asutuste kontoreid.

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja kinnitas meediamaja ründamist, öeldes, et hoones tegutses Hamasi sõjaväeluure. Pressiesindaja lisas, et Iisraeli sõjavägi hoiatas meediamajas tegutsevaid inimesi rünnaku eest ning andis neile küllalt aega evakueerumiseks.

"Hoones olid ka tsiviilmeediaväljaannete bürood, mille varju terrorirühmitus Hamas end peitis ja kasutas inimkilbina," lisati Iisraeli teates.

Palestiina meedikute sõnul hukkus laupäeva varahommikustes õhurünnakutes Gazas kümneliikmeline perekond, kaheksa last ja kaks täiskasvanut, kui pihta sai Shati põgenikelaagris asuv kolmekorruseline maja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hävitatud majas elas kümme inimest, kaheksa last koos ema ja isaga. Lapsed olid vanuses ühest kaheksa või üheksa aastani. See on programmeeritud ja süstemaatiline tapmine ilma igasuguse õigustuseta, see on kriminaalkuritegu. See on uskumatu ja ebainimlik," rääkis Gaza elanik Ahmad Yacoubi.

Hamasi võitlejad tulistasid Iisraeli poole rakette, tappes Iisraeli keskosas ühe inimese.

Laupäeval saabus Iisraeli USA välisministeeriumi Iisraeli-Palestiina küsimuste minister Hady Amr, kellel on plaanis kohtuda mõlema konfliktipoole esindajatega.

Iisraeli õhu- ja mürsurünnakutes on Gaza sektoris alates esmaspäevast surma saanud 139 inimest, nende seas 39 last. Kannatada on saanud umbes tuhat inimest.

Valge Maja Iisraelile: ajakirjanduse ohutus on olulisim vastutus

Valge Maja manitses laupäeval Iisraeli mitte unustama sõltumatu meedia kaitsmise olulisust, kui juudiriigi õhurünnakus Gazale hävis büroohoone, kus asusid teiste seas telekanali Al-Jazeera ja USA uudisteagentuuri Associated Press kontorid.

"Ütlesime Iisraelile otse, et ajakirjanike ja sõltumatu ajakirjanduse ohutuse ja julgeoleku tagamine on äärmiselt oluline," säutsus Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki Twitteris.

Biden rääkis Abbasi ja Netanyahuga

Palestiina Omavalitsuse president Mahmoud Abbas rääkis laupäeval esimest korda USA riigipea Joe Bideniga alates tema ametisseastumisest jaanuaris, ütles Abbasi kõneisik.

Abbasi kõneisiku Nabil Abu Rudeina sõnul oli vestlus tähtis. Ta ei andnud selle sisu kohta täpsemat teavet.

Valge Maja teatas, et Biden ütles Abbasile, et äärmusrühmitus Hamas peab lõpetama raketirünnakud Iisraeli vastu.

Oma esimeses telefonikõnes Abbasiga rõhutas Biden vajadust lõpetada rakettide tulistamine Iisraeli, on öeldud avalduses.

USA president rõhutas ka oma pühendumust kahe riigi lahendusele läbirääkimiste kaudu, et saavutada Iisraeli-Palestiina konflikti õiglane ja püsiv lahendus.

Biden rääkis laupäeval ka Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga.

Biden väljendas telefonikõnes Netanyahuga sügavat muret vägivallaspiraali pärast Iisraelis ja Gaza sektoris. 

Kuus päeva väldanud kokkupõrked iisraellaste ja palestiinlaste vahel on juba põhjustanud hulgaliselt ohvreid surnute ja haavatutena. Biden väljendas oma tugevat toetust Iisraeli õigusele kaitsta end Hamasi ja teiste terrorirühmituste raketirünnakute eest.

Kuid ta avaldas muret ka seoses ajakirjanike julgeolekuga pärast seda, kui Iisraeli lennukid tegid Gazas maatasa hoone, kus asus Associated Press ja teised meediaväljaanded.

Netanyahu lubas Bidenile, et Iisrael teeb kõik võimaliku tsiviilkahjude vältimiseks Gaza kampaania ajal, edastas Iisraeli valitsusjuhi kantselei.

Iisraeli avalduses rõhutati, et enne rünnakut anti tornhoones viibinud relvakonfliktiga mitteseotud inimestele aega evakueerumiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: