President vabandas Kuusiku ees

{{1622191500000 | amCalendar}}
Hetk, kui president Kersti Kaljulaid lahkus Marti Kuusiku ametivande andmise ajaks riigikogu saalist.
Hetk, kui president Kersti Kaljulaid lahkus Marti Kuusiku ametivande andmise ajaks riigikogu saalist. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

President Kersti Kaljulaid tegi avaliku vabanduse EKRE poliitiku Marti Kuusiku ees, kelle ametivande ajal ta riigikogu saalist lahkus.

"Ülemöödunud kevadel lahkusin riigikogu saalist ajal, mil Marti Kuusik andis ametivande ministriametisse asumiseks. Süüdistused, mis toona avalikuks said, olid nii tõsised, et ma ei saanud käituda teisiti. Nii ränkade kahtlustuste alla langenud inimesel ei ole võimalik edukalt kanda ministrivastutust. Juba toona ütlesin, et kui süüdistused tõendamist ei leia, vabandan Marti Kuusiku ees. Täna on Viru maakohus teinud oma otsuse, milles ütleb, et süü ei ole leidnud tõendamist. Vabandan Marti Kuusiku ees."

Viru maakohus mõistis endise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Marti Kuusiku perevägivalla süüasjas õigeks. Prokurör Sirje Merilo kaebab otsuse edasi.

Kui 29. aprillil 2019 andis ametivande Jüri Ratase valitsus ja järg jõudis EKRE-sse kuuluva IT- ja väliskaubanduse ministri Marti Kuusiku kätte, tõusis president Kersti Kaljulaid püsti ja lahkus loožist. Kui järgmine minister, Urmas Reinsalu tuli ametivannet andma, oli president loožis tagasi ja Reinsalu ei pidanud kummardama tühjale toolile.

Kuusiku ametivannet ja presidendi lahkumist saab vaadata siit (see vahejuhtum leiab aset, kui video on kestnud 22:35).

Kaljulaid põhjendas oma sammu Eesti Ekspressis ilmunud artiklis esitatud kahtlusega, milles toimetusele teadaolevatele allikatele tuginedes väideti, et Kuusik on olnud aastaid oma eksabikaasa suhtes füüsiliselt ja psüühiliselt vägivaldne.

Presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe ütles siis, et kuigi tegu on kahtlustega, pidas president võimatuks saalis viibida ajal, mil ametivande andis lähisuhtevägivallas kahtlustatav Kuusik. "Kui need kahtlused ei osutu tõeks, siis on Kaljulaid esimene, kes Kuusiku ees vabandab," sõnas Linnamäe.

Ginter: president kiirustas liialt

Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginter ütles Vikerraadios saates "Uudis +" ajakirjanik Arp Müllerile, et tema hinnangul kiirustas president Kaljulaid liialt oma andekspalumisega.

"Mul on tunne, et president kiirustas selle vabandamisega, sest kohtud ei ole veel lõplikku otsust ütelnud. See, et kas kaudsete tõendite alusel saab isikut süüdi mõista siis, kui vahetu kannataja seda eitab - see on väga keeruline õiguslik probleem ja kõik sõltub neist tunnistajatest, kelle ütlusi me kinnise kohtuistungi tõttu ju praegu kuidagi hinnata ei saa. Nii, et kõik on veel üpriski lahtine," rääkis Ginter.

Tema sõnul tuleb reedel Viru maakohtu otsust, milles endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik perevägivalla süüasjas õigeks mõisteti, vaadata kui jõustumata kohtuotsust.

Professor rääkis, et Kuusiku kaasus on nii keeruline, et siin võib tulla kõrgematest kohtuastmetest ka süüdimõistev lahend. "Sellest sõltub, kui usaldusväärsed on kaudsed tõendid, aga antud juhul me seda ei tea, miks Ekspress Meedia [ajakirjanikud] ja hiljem prokuratuur neid uskuma jäi, et see kriminaalasjaga päädis," tõdes Ginter.

Professori hinnangul võib kohtuotsus - kui see jääb kehtima kõrgemates kohtuastmetes - heidutada ajakirjanikke ja lähisuhtevägivalla ohvreid nendel teemadel rääkimast.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: