Euroopa Keskpank tõstis inflatsioonieesmärgi kahe protsendini

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas neljapäevasel rahapoliitika nõukogu istungil tõsta inflatsioonieesmärgi kahe protsendini. Aastaid oli keskpanga eesmärgiks hoida inflatsiooni kahe protsendi lähedal, kuid alla selle.

Samuti teatas ECB, et võib tulla üleminekuperiood, mil inflatsioon uut kaheprotsendist eesmärki mõõdukalt ületab.

Intressimäärad ja varaostuprogrammid jättis keskpank muutmata. Püsivõimaluse intressimääraks jäi -0,50 protsenti, põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimääraks 0,00 protsenti ja laenamise püsivõimaluse intressimääraks 0,25 protsenti.

Kui varem oli keskpank seadnud inflatsioonieesmärgiks veidi alla kahe protsendi, siis hiljutise strateegia ülevaatuse järel seati "sümmeetriliseks inflatsioonieesmärgiks" kaks protsenti keskpikas plaanis.

ECB intressimäärad on juba mõnda aega ülimadalad olnud, kuid inflatsiooni väljavaade jääb endiselt rahapoliitika nõukogu eesmärgile alla, märkis keskpank.

ECB nõukogu eeldab, et keskpanga intressimäärad püsivad praegusel või madalamal tasemel, kuni prognoositav inflatsioon tõuseb kahe protsendini parajalt enne prognoosiperioodi lõppu ja püsib sellel tasemel ülejäänud perioodi vältel; samuti kuni keskpank leiab, et baasinflatsioon on piisavalt tugevnenud, et inflatsioon keskpikas plaanis kahe protsendi juures püsiks.

Varaoste erakorralise programmi PEPP alusel jätkatakse kogumahus 1,85 triljonit eurot. Varaostud selle programmi raames kestavad vähemalt 2022. aasta märtsi lõpuni, kuid igal juhul kuni nõukogu hindab koroonaviiruse kriisi lõppenuks.

Kuna laekunud andmed kinnitavad 2021. aasta juuni rahapoliitikaistungil rahastamistingimustele ja inflatsiooniväljavaatele antud hinnangut, eeldab ECB nõukogu, et 2021. aasta esimeste kuudega võrreldes tehakse ka käesoleva kvartali jooksul erakorralise varaostukava raames netovaraoste märgatavalt hoogsamas tempos.

Oste tehakse paindlikult vastavalt turutingimustele ning vältides rahastamistingimuste karmistamist, mis on vastuolus eesmärgiga ohjeldada pandeemiast tingitud langusmõju inflatsiooni prognoositavale arengule, märkis keskpank.

Kui soodsaid rahastamistingimusi saab hoida varaostuvooludega, mis ei ammenda PEPP-i kogumahtu, ei pruugita selle portfelli täielikult ära kasutada. Samuti võidakse seda vajadusel rekalibreerida, et hoida soodsaid rahastamistingimusi ja aidata ennetada pandeemiast tingitud langusmõju inflatsiooni prognoositavale arengule, teatas nõukogu.

ECB nõukogu jätkab erakorralise varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvate põhiosa tagasimaksete reinvesteerimist vähemalt kuni 2023. aasta lõpuni. Igal juhul kavatsetakse erakorralise varaostukava portfelli edaspidist likvideerimist juhtida, et vältida sekkumist asjakohasesse rahapoliitika kurssi.

Varasem varaostuprogramm APP jätkub tempos 20 miljardit eurot kuus. Igakuised varaostud jätkuvad nii kaua kui rahapoliitika toetamiseks vaja ning lõppevad vahetult enne seda, kui ECB taas intressimäärasid tõstma hakkab.

ECB nõukogu kavatseb ka jätkata varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvate põhiosa tagasimaksete täies ulatuses reinvesteerimist pikema aja jooksul pärast baasintressimäärade tõstmist, ning igal juhul seni, kuni see on vajalik soodsate likviidsustingimuste ja küllaldaselt toetava rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

Lisaks jätkab ECB nõukogu likviidsuse pakkumist suunatud pikemaajaliste refinantseerimisoperatsioonide programmi TLTRO-III kaudu. Programmi alusel pakub keskpank odavaid laene euroala pankadele, toetades laenuandmist ettevõtetele ja kodumajapidamistele.

ECB rõhutas, et on valmis kohandama kõiki oma rahapoliitilisi instrumente, et tagada inflatsiooni stabiliseerumine kahe protsendi juures keskpikas plaanis.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: