Läti kuulutas piiril Valgevenega välja eriolukorra
Läti valitsus kuulutas teisipäeval välja eriolukorra. Eriolukord kuulutati välja neljal Valgevenega piirneval territooriumil. Viimase 24 tunni jooksul on Läti piirivalve tuvastanud üle 200 piiririkkuja.
Eriolukord kuulutati välja kuni 10. novembrini. Piirivalvurid võivad migrantide tagasisaatmiseks kasutada füüsilist jõudu, teatas LSM.
Peaminister Krisjanis Karinš ütles, et eriolukorra otsusega suletakse praktiliselt täielikult Läti ja Valgevene vaheline piir.
Eriolukord hõlmab nelja piiriäärset omavalitsust: Ludza, Kraslava ja Augšdaugava valda ning Daugavpilsi linna. Seim kinnitab valitsuse otsuse tõenäoliselt neljapäeval, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Seda dokumenti lugedes on selge, et Läti teeb kõik selleks, et ebaseaduslikke piiriületajaid Valgevenesse tagasi saata. Piirialal ei võeta vastu ka varjupaigataotlusi.
Piirivalve võimalused mittesoovitud tulijaid majutada oma ammendunud, nagu ka migratsiooniteenistusele kuuluvad varjupaigataotlejate ajutised peatuskohad. Nüüd hakatakse püstitama telklinnakuid.
"Oleme suunanud piirile täiendavaid patrulle ja tõhustanud kontrolli. Seal töötavad mitte ainult meie piirivalvurid, vaid kaasatud on ka maakaitsjad. Ja kohal on ka Frontexi esindajad, kes töötavad koos meie riigi esindajatega," ütlse Karinš.
Läti piirivalvejuhi Guntis Pujats leidis, et migrandid võiks paigutada telklaagritesse, omavalitsuste ja relvajõudude kasutuseta seisvatesse hoonetesse.
Teisipäeva hommikul ütles Pujats, et öö jooksul peeti kinni veel 65 piiririkkujat. Üks iraaklaste rühm jäi teisipäeva hommikul otse Latgale regionaaltelevisiooni kolleegide kaamera ette, kui nad Läti-Valgevene piirialal patrullinud Läti piirivalvuritega reidil kaasas olid.
Olukord on Pujatsi sõnul üsna tüüpiline - liigutakse suuremais, keskmiselt 30 inimesega rühmades, palju on noori mehi ja nende seas ka mõned väikeste lastega naised.
Enamikuga neist pole võimalik suhelda, sest nad ei oska inglise ega vene keelt ja piirivalvejuhi sõnul arvas osa tulijaist saabuvat mitte Lätti, vaid hoopis Saksamaale.
"Kui dokumente pole, märgime isikute andmed üles nende öeldu põhjal. Edasi juba korraldab põhjaliku taustakontrolli immigratsiooniteenistus, veendumaks, kas need andmed ikka vastavad tegelikkusele," selgitas Läti piirivalve Silene osakonna asejuht Aleksandrs Sokolovs.
Kokku Lätis tänavu kinni peetud ligi 350 Valgevenest saabuvat illegaalset immigranti.
Läti hakkas mõne aasta eest hoogsalt oma idapiiri välja ehitama. See tegevus takerdus aga tööde kallinemisse ja järelevalveorganite esitatud korruptsioonikahtlustustesse. Valgevene piiril on tegemata tööd oluliselt rohkem kui Läti-Venemaa piiril. Ja kui nüüd vajalikud 30 miljonit eurot ka leitakse, võtab kõik aega, nii et ligi paarikümnes piirilõigus tuleb püstitada ajutine tara.
Toimetaja: Karl Kivil, Ragnar Kond, Merili Nael