Valitsus kiitis heaks tööandjate õiguse küsida töötajailt koroonatõendit
Valitsus kiitis neljapäeval heaks bioloogiliste ohutegurite määruse, mis võimaldab tööandjatel täiendava ennetusmeetmena küsida töötajalt tõendit koroona läbipõdemise, negatiivse testi tulemuse või vaktsineerimise kohta.
Tööandja ülesanne on töökeskkonna riskianalüüsiga välja selgitada nakkusoht töökohal, et paremini kaitsta nii töötajate kui ka klientide tervist.
Tuginedes töökeskkonna riskianalüüsile võib tööandja hakata nõudma paljude inimestega kokku puutuvalt töötajalt nakkusohutuse tõendamist või muude abinõude kasutusele võtmist, mis nakkusohtu vähendavad, näiteks isikukaitsevahendite kasutamist. Nakkusohutust saab tõendada COVID-19 haiguse läbipõdemise, testimise või vaktsineerimise tõendiga.
Kui inimesed keelduvad tõendit esitamast, saab nendega töölepingut lihtsamalt lõpetada. Peaministri hinnangul määruse muudatus inimeste vallandamise lainet kaasa ei too.
"Juhul, kui töötaja ei ole vaktsineeritud ja ei soovi seda teha, siis on võimalik kasutusele võtta meetmed, näiteks nõuda töötajalt maski kandmist või paigaldada mingid muud nakkuse leviku tõkestamise meetmed või viia töötaja üle teisele ametikohale, kus ta nii paljude inimetega kokku ei pea puutuma ja see nakkushaiguse leviku risk on väiksem," selgitas Kallas.
Määruse koostamisel küsiti arvamust tööandjate keskliidult, kaubandus-tööstuskojalt, ametiühingute keskliidult, väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsioonilt, tööinspektsioonilt, terviseametilt, teenistujate ametiliitude keskorganisatsioonilt TALO, MTÜ Eesti Personalijuhtimise Ühingult PARE ja töötervishoiuarstide seltsilt.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et praegu on vaja tähelepanu pöörata nii vaktsineerimisele kui ka olemasolevate piirangute täitmisele. See tähendab nii ühistranspordis maski kandmise kohustuse kui ka piiriületajate eneseisolatsiooni jäämise kontrollimist. Tõhusamaks kontrollimiseks saab politsei- ja piirivalveamet juurde 700 000 eurot.
Uute piirangute kohta ütles Kiik, et valitsus on arutanud näiteks maskikandmise laiendamist koroonatõendita üritustel.
"Siin on hetkel läbirääkimised erasektoriga, et milliseid samme nad ise täiendavalt on nõus astuma - on need kaubanduskeskused, toidupoed - ohutuse tagamiseks. Samamoodi on küsimus, millal saab COVID-i tõendiga üritustest täielik norm. Hetkel on lubatud sisetingimustes kuni 50 ja välistingimustes kuni 100 ilma selleta, kuid mõistlik on arvestada sellega, et COVID-i muutub nõutavaks kõigis vabaaja tegevustes," rääkis Kiik.
Minister ei osanud veel öelda, millal valitsus uued piirangud kehtestab.
Toimetaja: Merili Nael, Anne Raiste