Taliban sisenes Kabuli ja võtab üle sealseid linnaosi
Islamistlik Taliban on sisenenud Afganistani pealinna Kabuli ja üle võtnud mitmed sealsed linnaosad ja ka presidendipalee, lubatakse välja kuulutada Islamiemiraat. Afganistani president Ashraf Ghani lahkus riigist ning Kabuli lennujaamas on tekkinud kaos.
Algselt lubas Taliban, et ei sisene pealinna, kuid pühapäeva õhtul sellest siiski kinni ei peetud ning Talibani võitlejad sisenesid Kabuli, vahendab CNN.
Taliban lubas peagi taas välja kuulutada Islamiemiraadi, sama oli Afganistani nimi 2001. aastani, kuniks USA väed tollase võimu kukutasid.
BBC kirjutab, et Talibani võitlejad on teatanud, et nad on üle võtnud 11 piirkonda Kabulis ja ka presidendipalee. Lisaks on mitmel pool linnas on kuulda laske, muuhulgas ka Kabuli lennujaama juures. Lennujaamast ei välju enam ühtegi kommertslendu.
Lennujaamas on tekkinud aga segadus, kuna sinna on tulnud palju lennupileti ja broneeringuta inimesi. Osa inimesi on liikunud ka lennuväljale ning BBC andmetel on lennukitele tormi joostud, mõned inimesed istuvad ka lennukite kõrval maas. Lennujaamas on kuulda olnud laske tulirelvadest ning sealne olukord on ärev.
Twitteris levivad videod ja fotod Talibani võitlejatest, kes istuvad presidendipalee laua taga, osa talibe ka filmib telefoniga toimuvat. Ametlikult teatati presidendipalee ülevõtmisest pühapäeva hilisõhtul. Lisaks on väidetavalt Kabuli haiglasse jõudnud ca 40 haavatud inimest.
Taliban võttis oma kontrolli alla kõik Afganistani piirületuskohad, kinnitas Associated Press pühapäeva päeval.
Afganistani president Ashraf Ghani põgenes riigist ning sama tegi ka asepresident Amrullah Saleh, vahendas BBC. President loobub võimust ilmselt pühapäeval, teatas araabiakeelne uudistekanal Al Arabiya. Ghani suundus Tadžikistani ning ta teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et tegi seda veresauna vältimiseks.
CNN-i andmeil sõidavad Afganistani võimud "peatselt" läbirääkimistele Talibaniga Katari pealinna Dohasse. Linnas olid möödunud nädalal läbirääkimised, kus osalesid lisaks Afganistani võimudele ja Talibanile ka USA, Hiina, ÜRO ja Euroopa Liidu esindajad.
Pakistani siseminister Sheikh Rashid Ahmed ütles, et Taliban võttis enda kätte Torkhami piiriületuskoha, öeldes kohalikule Geo TV-le, et Pakistan peatas seetõttu ajutiselt piiriülese kaubanduse. Pühapäeva pärastlõunal teatasid aga Pakistani ametivõimud, et kaubandus on taasavatud, kuid tsiviilisikud üle piiri ei pääse, vahendas CNN.
Torkhami piiriületuspunkt oli viimane piiripunkt, mille Taliban hõivas.
BBC teatel vabastasid Talibani võitlejad pühapäeval Kabulis Pul-e-Charkhi vanglast vange, kellest suurem osa olid talibid.
Riigid evakueerivad oma saatkondade töötajaid
USA saatkonda Kabulis hakkasid pühapäeval maanduma helikopterid, kui saatkonna katuse kohal hõljus suits. USA on teatanud, et saatkonnas asuti hävitama tundliku sisiuga dokumente.
USA võimud kavatsevad toimetada kõik Kabuli saatkonna töötajad, sealhulgas tippametnikud Afganistanist välja 72 tunni jooksul, vahendas CNN informeeritud allikatele viidates. Protsessi kiirendamist olid prognoosinud mitmed USA välisministeeriumi ametnikud.
Suurem osa diplomaate naaseb kohe kodumaale, aga väike rühm jääb esialgu tööle Kabuli lennuväljale. Praeguse seisuga sulgub saatkond lõplikult teisipäeval.
USA ametnikud on viimastel päevadel korduvalt CNN-ile öelnud, et USA-l pole praegu märkimisväärselt luureandmeid. See on üks asi, mis kiirendab diplomaatide kojusaatmist, sest nad tõesti ei tea toimuva täpset dünaamikat. Selle üks peamisi põhjusi on, et USA on välja viinud enamiku oma vägedest – ka need, kes suutsid koguda luureandmeid.
Ka Saksamaa, Itaalia ja Prantsusmaa tegelesid pühapäeval saatkonnatöötajate Kabulist evakueerimisega.
Kui Saksamaa saadab Kabuli sõjaväe transpordilennuki ning evakueerumine toimub esmaspäeval, siis Itaalia ajakirjandus teatas pühapäeval, et enamik personalist on juba Kabuli lennujaamas. Prantslased suundusid pühapäeval lennujaama, et riigist lahkuda.
Saksa uudisteagentuur dpa kinnitas, et koos sakslastega evakueeritakse kõik saatkonna afgaanidest töötajad.
Anonüümseks jääda soovinud ametiisik ütles Associated Pressile, et operatsiooni turvavad eriväelased.
Sõjaväelennukid viivad evakueeritavad esmalt Kesk-Aasias asuvasse baasi, kust nad tšarterlendudega Saksamaale suunduvad.
Itaalia ajaleht Corriere della Sera kirjutas, et umbes 50 itaallasest saatkonnatöötaja ja 30 afgaani ning nende perede äraviimist turvavad eriväelased.
Itaalia kaitseministeerium on öelnud, et 228 afgaani on juba Itaalias ning nende päästmine Talibani võimaliku kättemaksu eest oli moraalne kohustus.
Agentuuri LaPresse väitel lahkub lend Itaalia saatkonnatöötajatega Kabulist pühapäeva õhtul.
Briti peaminister Boris Johnson soovib järgmisel nädalal katkestada Afganistani kriisi tõttu parlamendi suvepuhkuse, teatas pühapäeval Briti ajakirjandus.
Taliban on jõudnud Kabulini
Taliban on hõivanud kõik olulised Afganistani linnad peale Kabuli ning ring pealinna ümber tõmbub järjest enam koomale.
Islamistlik Taliban soovib saada kontrolli Afganistani üle mõne lähema päeva jooksul, ütles rühmituse kõneisik BBC-le, kui talibid olid pealinna ümber piiranud.
Anonüümsust palunud ametiisikud kinnitasid, et seni ei ole Kabuli äärelinnades mingeid lahinguid toimunud. Teate kohaselt on Talibani võitlejad Kalakani, Qarabaghi ja Paghmani linnajagudes.
Varem teatati Talibani võitlejate jõudmisest äärelinnadesse ning siis kirjutas Talibani pressiesindaja Twitteris, et võitlejad on saanud korralduse linna väravatel oodata.
Venemaa aga teatas, et ei kavatse oma saatkonda Afganistani pealinnast Kabulist evakueerida ning tahab Afganistani asjus ÜRO Julgeolekunõukogu erakorralist istungit.
Kabulov ütles, et tal on otsekontakt Moskva suursaadikuga Kabulis ning saatkonnatöötajad jätkavad rahulikult tööd ja mingit evakueerumist pole kavas.
Taliban võttis pühapäeva hommikul kontrolli ka Afganistani idaosas asuva Jalalabadi linna üle. Laupäeval õnnestus Talibanil hõivata põhjaosas asuv Mazar-i-Sharifi linn, mis pidas vastu päevi, samas kui mässulised suuremas osas riigist hoogsalt edasi tungisid.
Sõjapealikud Abdul Rashid Dostum ja Atta Mohammad Noor, kes juhtisid omakaitseväe vastupanu, pagesid Usbekistani, mis asub umbes 30 kilomeetrit põhjas, sõnas üks abi.
Afganistani president Ashraf Ghani ütles laupäeval, et riigi relvajõudude remobiliseerimine on esmaülesanne, kui Talibani võitlejad on pealinnale Kabulile väga lähedal.
Talibani pealetung on šokeerinud afgaane ja USA juhitud liitlasvägesid, kes kulutasid Afganistanis miljardeid dollareid pärast ultrakonservatiivse islamiliikumise kukutamist pea 20 aastat tagasi 11. septembri terrorirünnakute järel.
Biden suurendas USA evakuatsioonivägesid Afganistanis
USA president Joe Biden suurendas laupäeval sõdurite arvu, kes saadetakse Afganistanis asuva saatkonna töötajaid ja kohalikke tsiviilelanikke evakueerima ning hoiatas Talibani võitlejaid missiooni tõkestamise eest.
Pärast kõnelusi oma riikliku julgeoleku meeskonnaga ütles Biden, et 3000 sõduri asemel kavatsetakse saata evakuatsiooni organiseerima ja Ühendriikide 20 aastat kestnud operatsiooni lõpetama umbes 5000 sõdurit.
Biden kaitses taas oma otsust tuua USA sõjavägi Afganistanist ära: "Ma olin neljas president, kes vastutas USA sõdurite kohalolu eest Afganistanis – kaks vabariiklast, kaks demokraati – ning ma ei jäta seda sõda viiendale."
Toimetaja: Merilin Pärli, Grete-Liina Roosve