MTÜ Mondo partnereid võib Afganistanis oodata kättemaksulaine
Taliban võib Afganistanis naistele tervishoiuteenuseid ja haridust pakkunud organisatsioonidele ja inimestele hakata kätte maksma, mistõttu on ohus nende inimeste elud, ütles MTÜ Mondo arengukoostöö suuna juht ja Afganistani projektide koordinaator Riina Kuusik-Rajasaar.
Kuusik-Rajasaar selgitas ERR-ile, et praegune olukord Afganistanis on häiriv ja murettekitav, kuna Taliban võib võtta sihikule need konkreetsed inimesed, kes ühes MTÜ Mondo ja teiste lääne humanitaarabi organisatsioonidega on naiste harimise ja tervishoiu teemadel tegelenud.
"Emotsioonid on selles mõttes kahetised, et see kriitiline olukord, mis on viimase kahe-kolme nädala jooksul eskaleerunud, ei ole tulnud ka üleöö. Aga kõigile tuleb ta mõnevõrra üllatusena, et see olukord nii kiiresti on halvenenud," selgitas ta.
Kuusik-Rajasaar lisas, juba pikemat aega on olnud arutusel, kuidas Talibani tegevus ja USA rahuläbirääkimised talibidega, mis algasid juba möödunud aastal, võivad humanitaarabi pakkuvaid organisatsioone mõjutada.
Taliban ise saadab välja ametlikke teateid, et tüdrukud ei pea oma hariduse pärast muretsema ja saavad koolis edasi käia, kuid Kuusik-Rajasaare partnerid on väitnud vastupidist. Ta tõi välja et Taliban on käinud kodudes ja nõudnud vallalisi tüdrukuid oma liikmetele naiseks.
"Iga kohalik naine, kellega ma nüüd olen rääkinud, teatab, et neil on isiklikke selgeid viiteid sellele, et kõik pöördub tagasi väga konservatiivsesse Shariah (Šariaadi – toim.) seaduse järgi toimivasse ühiskonnakorraldusse," täpsustas Kuusik-Rajasaar.
Paljud MTÜ Mondo partnerid on põgenenud Kabuli ning neile on saadetud ka selgeid ähvarduskirju. Kuusik-Rajasaar sõnas, et üritab olla 24 tundi kõikidele partneritele kättesaadav ning praegu on arutusel ka see, kuidas neid inimesi evakueeruda ja kas neil oleks võimalik Euroopas asüüli taotlema hakata.
Ta lisas, et arutlusse kaasatakse ka Eesti välisministeerium. Eestilt on abi palunud kuus inimest ning osa neist on abi palunud koos oma peredega. Nendeks on Mondo ja Eesti abiga loodud tüdrukutekooli haldava organisatsiooni juhtkond ja kooli direktor, äsja lõppenud ämmaemandate koolituse koordinaator koos oma tütardega ja koolitusi koordineerinud inimene.
Liimets: Eesti peab ulatama abikäe Eestit, EL-i ja NATO-t aidanud inimestele
Välisminister Eva-Maria Liimets ütles ERR-ile, et abipalved tulevad arutusele järgmisel nädalal ning Eesti peab olema solidaarne ning abistama Euroopa Liitu ja NATO-t. Liimets avaldas lootust, et esmaspäeval toimub ÜRO Julgeolekunõukogu erakorraline istung, kus Afganistanis toimuv arutusele tuleb.
Ta lisas, et praegu üritatakse kokku kutsuda ka EL-i välisministrite erakorraline istung.
Küsimusele, kas lääs on Afganistanis läbi kukkunud, vastas Liimets, et Eesti ülesanne on aidata kaasa sellele, et 20 aastaga ehitatu seal jätkuks.
Liimets sõnas, et neid inimesi, kes on aidanud Eesti toel tehtud projekte ellu viia ning toetanud EL-i ja NATO-t, tuleks kindlasti aidata.
"Küsimus on, kuidas seda täna korraldada. Loomulikult on tähtis siin suhelda, kuidas täpselt nende inimeste abi korraldada ja loomulikult, kui me räägime Eestisse inimeste vastuvõtmisest kui sellest küsimusest, siis loomulikult jälgida kõiki riigisiseseid protseduure, mis meil selleks on," lisas minister.
Kuusik-Rajasaar täpsustas, et MTÜ Mondo on oma tegevuse suunanud Afganistanis mitmetesse tüdrukute ja naiste tervise projektidesse. Lisaks on panustatud ka hügieeni- ja keskkonnaalastesse tegevustesse.
MTÜ Mondo on sõltumatu Eesti organisatsioon, mis on ennekõike pühendunud humanitaarabi pakkumisele ja arengukoostöö edendamisele. Organisatsioon tegutseb lisaks Afganistanile ka näiteks Ukrainas, Gruusias, Birmas, Ghanas, Süürias, Jeemenis ja Jordaanias.
Nobeli rahupreemia laureaat Malala Yousafzai: olen naiste õiguste pärast sügavalt mures
Yousafzai kirjutas sotsiaalmeedias, et on inimõiguste ja naiste pärast sügavalt mures, mil Taliban Afganistani üle võtab. Ta kutsus üleilmseid, piirkondlikke ja kohalikke võime üles sellele kiiremas korras reageerima ning tsiviilisikutele humanitaarabi pakkuma.
Talibani võitleja tulistas Yousafzaid 2012. aastal Pakistanis pähe. Kaks aastat hiljem sai tüdruk kõige noorema inimesena Nobeli rahupreemia laureaadiks, kuna võitleb noorte ja ennekõike noorte naiste hariduse eest.
Toimetaja: Grete-Liina Roosve