Taliban: naiste õigused hakkavad põhinema šariaadiseadustel

Afganistani naistel on võimalik ametis jätkata, kui nad täidavad sealjuures islami õigusnormide kogus šariaadis kirjapandud norme, teatas Afganistani vallutanud äärmusliikumine Taliban oma esimesel võimuletuleku järgsel pressikonverentsil. Taliban lubas ka, et ei takista evakuatsioonilende Kabuli lennuväljalt.

Talibani pressikonverents meenutas Nõukogude Liidu, Natsi-Saksamaa või mistahes muu totalitaarse või ka sügavalt autoritaarse riigi propagandat. Rõhutati leppimist ning kodurahu, anti teada, et Talibani vastu võidelnutele on andestatud ning isegi vana vaenlase USA-ga ollakse nõus sõbralikult suhtlema, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Talibani pressiesindaja Zabiullah Mujahid teatas ka, et 20 aasta eest lõppenud eelmisel valitsusajal tehtud vigadest on õpitud ning nii sallimatu enam ei olda. Samas rõhutas Taliban oma rolli riigi seadusliku valitsejana.

"Vabaduse saavutamine on iga rahva õigus. Afganistani rahvas, kasutades oma seaduslikku õigust, suutis pärast 20 aastat kestnud püha sõda tagasi võita oma
vabaduse ning puhastada oma maa okupatsioonist ja okupantidest," sõnas Mujahid.

Talibani kinnitusel hakkavad naiste õigused riigis põhinema šariaadiseadustel ja oponentidele antakse armu. "Sõda on läbi ... (juht) on kõigile armu andnud," lausus Zabihullah Mujahid.

"Naistel on meie ühiskonnas väga aktiivne roll, meie raamides, ütles Mujahid, kuid ei vastanud küsimusele naiste rolli üksikasjade kohta.

Kabulis endiselt avatud piljardiklubides pressikonverentsi vaadanud kohalike jutust selgus ka, miks paljud afgaanid tõsimeelselt äärmuslaste valitsust pooldavad.

"Ma olen mures ja loodan rahu, stabiilsust ja head riigikorda kogu maal. Endise valitsusega oli palju anarhiat. Eks me näe, mida Talibanil meile pakkuda on," ütles Kabuli piljardiklubi klient Ahmad Mudasir.

Afganistani paljukogenud demokraadid Talibani kodurahukuulutust ei usu.

"Mis puutub Afganistani naistesse, siis jagan ma hirmu, sedasama
hirmu, mida tundsid palju minu lapsepõlves, Talibani ajal, Talibani režiimi valitsusajal ja selle hirmuga oleme me sõdinud viimased 20 aastat," ütles endine Afganistani naisteasjade aseminister Hosna Jalil.

Saksamaa on korraldas teisipäeval mitu evakuatsioonilendu, nõndasamuti ka Prantsusmaa ja Suurbritannia. ÜRO soovitab tungivalt Afganistani põgenikke praegu mitte tagasi saata.

USA: Taliban lubas tsiviilisikute turvalise pääsu Kabuli lennujaama

USA teatas teisipäeval, et islamiliikumine Taliban lubas tagada turvalise läbipääsu tuhandetele tsiviilisikutele, kes püüavad jõuda Kabuli lennujaama eesmärgiga Afganistanist lahkuda.

"Taliban teavitas meid, et nad on valmis tagama tsiviilisikute turvalise pääsu lennujaama," ütles USA riiklik julgeolekunõunik Jake Sullivan Valges Majas ajakirjanikele.

Sullivani sõnul räägib USA Talibaniga tuhandete Ühendriikide kodanike ja afgaanide lahkumise üle Afganistanist USA sõjalennukite pardal.

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi hinnangul on Afganistaniga juhtunus süüdi Afganistani praeguseks kukutatud valitsus.

"Afganistani poliitiline juhtkond ei saanud hakkama Talibani vastu seismisega ja rahumeelse lahenduse leidmisega, mida afgaanid hädasti vajasid. Afganistani riigijuhtide selline saamatus viiski tragöödiani, mille tunnistajaks täna oleme," lausus Stoltenberg.

Hiina ja Venemaa meelest on Afganistanis juhtunus süüdi hoopiski USA. Samas ei rutta kumbki neist Talibani valitsust tunnustama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: