Europarlamendi saadikud kahtlustavad Gazpromi hinnaga manipuleerimises

Gazpromi juhi Aleksei Milleri sõnul gaasi hind tõuseb Euroopas veelgi
Gazpromi juhi Aleksei Milleri sõnul gaasi hind tõuseb Euroopas veelgi Autor/allikas: SCANPIX/Valery Sharifulin/TASS

Euroopa gaasihinnad tõusid viimase aasta jooksul umbes 170 protsenti. Euroopa Parlamendi liikmed kahtlustavad, et Venemaa gaasihiid Gazprom manipuleerib turuhinnaga.

42 parlamendisaadikut kirjutasid alla ühisavaldusele, kus nõuavad, et Euroopa Komisjon uuriks Gazpromi tegevust, mis on seotud turuhinna manipuleerimisega, vahendas EUobserver

"Gazprom keeldub täiendava maagaasi tarnimisest, kuigi neil on olemas selleks piisav tootmisvõimsus," seisab kirjas. 

Saadikud leiavad ka, et Gazprom survestab Euroopat, et Nord Stream 2 torujuhe käivitataks võimalikult kiiresti. Torujuhe aga ei vasta Euroopa Liidu energiaturu eeskirjadele. 

Saksamaa kohus otsustas augustis, et Gazprom peab monopolivastaste reeglite kohaselt Nord Stream 2 torujuhtme igapäevase kontrolli loovutama sõltumatule kolmandale osalisele. 

Vastavad konkurentsireeglid jõustusid Euroopa Liidus 2019. aastal. Olemasolevad torujuhtmed reeglite alla ei läinud.

Gazpromi juht Aleksei Miller hoiatas hiljuti, et gaasi hind tõuseb Euroopas veelgi. Milleri sõnul on selle põhjus madalad varud gaasihoidlates. 

Euroopa Liit on varem samuti Gazpromi süüdistanud hinnaga manipuleerimises. 

Hispaania valitsus sekkus hiljuti energiaturule ning langetas gaasi- ja elektriaktsiisi. Peaminister Pedro Sanchez lubas eelmisel nädalal, et  energiafirmade kasvavad kasumid suunatakse tarbijate toetamisele. Hispaanias on elektri hind Euroopa üks kõrgemaid.

Hispaania valitsuse tegevust kritiseeris Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans. "Seda ei tohi lihtsalt teha. Vaba energiaturg on meie energiahindade alus," ütles Timmermans. 

Mõttekoja Bruegel teatel kujutavad kõrged gaasihinnad eurooplastele aga tõsist probleemi. "Kõrgemad hinnad mõjutavad eelkõige madala sissetulekuga leibkondi ja vaesemaid liikmesriike," teatas Bruegel. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: