Merkel võib Saksamaa kantsleriks jääda aasta lõpuni
Saksamaa valimised võitsid pühapäeval napilt vasaktsentristlikud sotsiaaldemokraadid. Siiski jäi lahtiseks, kellest saab kantsler Angela Merkeli järeltulija. Euroopa Liidu rikkaim riik võib aasta lõpuni jääda ilma tugeva juhtimiseta.
Esimest korda ajaloos otsustavad väiksemad erakonnad, kellest saab Saksamaa uus kantsler.
CDU juht Armin Laschet ütles pühapäeval, et riik on seni kaardistamata vetes.
"Hetkel on olukord, kus pole selge, kes saab kantsleriks. Kogu Euroopa jälgib, mis Saksamaal juhtub," ütles Laschet.
Saksamaa liitlased peavad ootama, millal riik saab arutada pakilisi küsimusi. Arutada on palju, alates kliimapoliitikast, lõpetades suhtlusest Hiinaga, teatas The Wall Street Journal.
Koalitsiooniläbirääkimised määravad kindlaks ministrite portfellide jaotuse ja valitsuse poliitilise tegevuskava.
Koalitsioonileping on Saksamaal tavaliselt väga üksikasjalik ja koosneb sadadest lehekülgedest.
"Uus kantsler peab arvestama kahe parteiga. See võib tähendada Saksamaa nõrgemat panust Euroopa juhtimisse," ütles konsultatsioonifirma Euroasia Group juht Mujtaba Rahman.
"Saksamaad ootab sisekaemus ja Prantsusmaal toimuvad järgmisel aastal presidendivalimised. Kõik suured EL-i algatused peavad vähemalt aasta ootama," lisas Rahman.
2017. aastal kulus Merkelil koalitsiooni moodustamiseks umbes pool aastat. Saksamaad räsib praegu pandeemia. 2022. aastal võõrustab Saksamaa ka G7 tööstusriikide liidreid.
CDU kantslerikandidaat Laschet oli ebapopulaarsem kui sotsiaaldemokraatide juht Olaf Scholz. Laschet väitis siiski, et tal on valitsuse moodustamiseks mandaat olemas.
"Saksamaal pole alati võitjapartei valitsust moodustanud," ütles Laschet.
"Pakun rohelistele ja FDP-le võimalust täita oma valimislubadused," lisas Laschet.
"CDU ja SPD ei määra, kes on järgmine Saksamaa valitsusjuht. Selle otsustavad kaks väiksemat parteid, rohelised ja FDP. Nemad otsustavad, kellega soovivad koostööd teha," hindas Financial Times.
SPD ja CDU ei soovi kumbki koos koalitsiooni moodustada. Rohelised ja FDP võivad ühineda CDU-ga, mida nimetatakse parteide värvide järgi Jamaica koalitsiooniks. Rohelised ja FDP võivad liituda ka SDP-ga, mida nimetatakse valgusfoori koalitsiooniks.
FDP juht Christian Lindner leidis pühapäeval, et CDU ja SPD osatähtsus Saksamaa poliitikas väheneb.
"Kumbki traditsiooniline suurpartei ei saanud üle 26 protsendi häältest. Umbes 75 protsenti sakslastest ei valinud parteid, kes annab järgmise kantsleri," ütles Lindner.
Lindneri sõnul peaksid FDP ja rohelised kõigepealt omavahel rääkima. Roheliste juht Annalena Baerbock polnud sellest ideest siiski vaimustunud. Siiski ta ei välistanud selliseid kõnelusi.
FDP ei toeta maksude tõstmist ja laenukoormuse suurendamist. FDP soovib kõige rohkem koostööd teha CDU-ga. Rohelised soovivad tõsta makse ja investeerida riigi majandusse miljardeid eurosid.
Spekuleeritakse, et Merkel on veel järgmise aasta alguses kantsleriameti kohusetäitja.
Scholz tahab valitsuse siiski moodustada juba jõuludeks.
"Soovin valitsuse varem moodustada, et Merkel ei peaks veel kord uusaasta pöördumist tegema," ütles Scholz.
Kui Saksamaa ei saa uut kantslerit enne 17. detsembrit, siis Merkelist saab kõige kauem ametis olnud Saksamaa Liitvabariigi kantsler. Praegu kuulub rekord Helmut Kohlile. Otto von Bismarck oli Saksa keisririigi kantsler siiski 17 aastat.
Toimetaja: Karl Kivil