Lukašenko: veebruaris toimub uue põhiseaduse referendum

Aleksandr Lukašenko
Aleksandr Lukašenko Autor/allikas: SCANPIX/AP/Maxim Guchek

Valgevene president Aleksandr Lukašenko ütles teisipäeval, et järgmise aasta veebruaris toimub riigis uue põhiseaduse kohta referendum.

Lukašenko teatas referendumist, kui osales põhiseaduskomisjoni koosolekul. "Opositsiooni võimuletulek hävitaks meie riigi," ütles koosolekul Lukašenko. 

"Muudatuse eesmärk on põhiseadust tasakaalustada, kus jaotatakse ümber presidendi, parlamendi ja valitsuse volitused. Valgevene rahvakogu saab põhiseadusliku staatuse," ütles Lukašenko.

Lukašenko ei täpsustanud, mis rolli rahvakogu hakkab uues põhiseaduses täitma. Hetkel kujutab rahvakogu kogunemist, kus osalevad võimule truud lojalistid. Mingit võimu kogul pole, teatas Rferl

Lukašenko vastased leiavad, et põhiseaduse ümberkirjutamine on lihtsalt presidendi soov oma võimu tsementeerida. 

Eksperdid kahtlevad, et uus põhiseadus riigi valitsemises midagi reaalselt muudab.

"Lukašenko ei taha süsteemi muuta. Ta tahab režiimi säilitada," ütles sõltumatu analüütik Aleksandr Klaskouski.

Valgevenes puhkesid eelmisel aastal suured meeleavaldused. Opositsioonipoliitikud ja lääneriigid leidsid, et presidendivalimistel toimus massiline võltsimine. Võimud arreteerisid tuhandeid inimesi, hulk opositsioonipoliitikud ja aktiviste põgenesid riigist. 

Lukašenko on Valgevenet juhtinud juba 1994. aastast. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: