Rahandusminister saatis valitsusse pensioni tulumaksuvabastuse eelnõu

Pensionärid.
Pensionärid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus esitas valitsusele tulumaksuseaduse muudatused, mille tulemusel muutub pension Eestis keskmise vanaduspensioni ulatuses tulumaksuvabaks.

"Keskmine vanaduspension kasvab 2023. aastaks eeldatavalt 654 euroni kuus, aga praegune pensione maksustav astmeline maksusüsteem sööks suure osa pensionite tõusust lihtsalt ära. Ettepaneku järgi taastame Eestis pensionite tulumaksuvabastuse selliselt, et keskmise pensioni ulatuses on kõikide pensioniealiste inimeste sissetulek tulumaksuvaba," ütles Pentus-Rosimannus pressiteate vahendusel.

Rahandusministri sõnul kehtiks muudatus samal kujul ka töötavatele pensionäridele. 

Keskmise vanaduspensioni tõusuga samas tempos kasvab edaspidi ka maksuvaba sissetuleku suurus. 

Hetkel rakendub pensionäridele üldine regresseeruv maksuvaba tulu, mis sissetuleku kasvades hakkab astmeliselt vähenema. Seetõttu on praegu tulumaksuga maksustatud 500 eurot ületav pension. 2023. aastal oleks üle 500 euro suurust pensioni saavaid ja tulumaksuga maksustatud pensionäre aga juba rohkem kui 200 000.

Alates 2023. aasta 1. jaanuarist saavad ettepaneku järgi vanaduspensioni ikka jõudnud inimesed kasutada maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses sõltumata tulude suurusest. Kui inimese pension ja kohustusliku kogumispensioni väljamaksed on sellest väiksemad, saab jääki kasutada muule tulule, näiteks palga puhul.

"Kui muudatus leiab toetust, on pensionärid esimene grupp, kes 2017. aastal kehtestatud astmelisest tulu maksustamisest Eestis uuesti vabaneb," lisas Pentus-Rosimannus.

Õigus kasutada keskmise vanaduspensioni suurust maksuvaba tulu alates kalendriaasta 1. jaanuarist on inimestel, kes jõuavad pensioniikka kalendriaasta jooksul, ka siis kui nad on oma pensionile mineku edasi lükanud.

Keskmise vanaduspensioni suurus kehtestatakse maksustamisperioodiks vastava aasta riigieelarve seadusega ja see määratakse kalendriaastaks ehk 1. jaanuarist.

Lisaks vabastatakse eelnõu järgi tulumaksust kohustusliku ja täiendava kogumispensioni väljamaksed, mida tehakse isikule, kellele oli määratud puuduv töövõime vanaduspensioniea saabumisel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: