Pinged Taiwani väinas süvenevad, Peking hoiatas sõja puhkemise eest

Hiina ja Taiwani lipud
Hiina ja Taiwani lipud Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/DADO RUVIC

Hiina kompartei hoiatas esmaspäeval, et sõda Taiwaniga võib iga kell alata. Peking saatis nädalavahetusel 56 hävitus- ja pommituslennukit Taiwani õhukaitsetsooni.

Esmaspäeval hoiatas olukorra eskaleerumise eest ka Taiwani välisminister Joseph Wu. Taiwani kaitseminister Chiu Kuo-cheng ütles kolmapäeval, et olukord on kõige pingelisem viimase 40 aasta jooksul. 

23 miljoni elanikuga demokraatlik Taiwan elab pideva Hiina sissetungiähvarduse saatel, sest Peking on lubanud saare vajadusel kasvõi jõuga üle võtta.

Hiljuti algasid ka USA ja tema liitlaste ühisõppus Filipiinide meres. Piirkonnas tegutseb üks Suurbritannia lennukikandja ja kaks USA lennukikandjat. Suurbritannia lennukikandja sõitis samuti läbi Bashi kanali ja sisenes Lõuna-Hiina mere vaidlusalustesse vetesse, teatas The Times

Peking hakkas lennukeid saatma Taiwani õhukaitsetsooni eelmise aasta septembris.

"Taiwani väinas on olukord, kus peaaegu igasugune manööverdamisruum puudub. Sõda võib puhkeda iga hetk," teatas Hiina kompartei ajalehe Global Times juhtkiri. 

"Saarel asuvatel separatistlikel jõududel ei lubata kunagi Hiinast eralduda. Saarest ei tohi saada USA vägede strateegiline eelpost. Kui USA ja Taiwan ei proovi praegust olukorda lahendada, siis lõpuks käivitatakse separatistide vastu sõjaline karistus. Aeg tõestab, et see hoiatus pole lihtsalt suuline ähvardus" lisas leht. 

Taiwani president Tsai Ing-wen hoiatas tagajärgede eest, kui Hiina peaks saareriigi jõuga tagasi vallutama. 

"Kui Taiwan langeks, siis sellel oleksid katastroofilised tagajärjed piirkondlikule rahule. See annaks märku, et tänapäeva väärtuste süsteemis oleks autoritaarsus tugevam kui demokraatia," ütles Tsai Ing-wen. 

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying sõnul saatis USA vale signaali, kui tugevdas hiljuti sõjalisi sidemeid Taiwaniga. 

"Taiwan on Hiina Taiwan. Kõik katsed taotleda Taiwani iseseisvust on hukule määratud," ütles pressiesindaja. 

Analüütikud leiavad, et Hiina tahab kurnata saareriigi relvajõude. Taiwan peab nüüd üha rohkem jälgima sissetungivaid lennukeid. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: