Kõlvart: vajame võimukõneluste alustamiseks aega

{{1634559300000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Keskerakonna suurim häältemagnet, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart tunnistas esmapäeva pärastlõunal, et võrreldes hommikuga on kujunenud Tallinna poliitikas uus olukord, kuna teised erakonnad on kiiresti meelt muutnud, ning Keskerakond vajab nüüd aega, et võimukõnelusi alustada.

Nii Reformierakond, sotsiaaldemokraadid kui Eesti 200 on esmaspäeva jooksul öelnud, et ootavad Keskerakonnalt kui valimiste võitjalt nüüd esimest sammu, et moodustada uus võimuliit.

"Kindlasti Keskerakond vastutusest ei loobu, kuid vajame aega, et ettepanek kõneluste alustamiseks  kellelegi teha," märkis Kõlvart ERR-ile.  Linnapea ütles ka, et ta ei ole ühegi erakonna esindajaga uue koalitsiooni loomist veel arutanud ega sel teemal suhelnud.

"Nii kiiresti toimunud meelemuutusele pole Keskerakond võimeline sama kiiresti reageerima, me soovime teha konkreetse ja soliidse ettepaneku, selleks me vajame aega. Igal juhul pole meil mingit soovi ajaga venitada ja luua mingit intriigi. Kindlasti aga ei soovi me koalitsioonikõnelusi turutingimustel."

Kõlvart kinnitas, et enne konkreetse ettepaneku tegemist arutakse seda oma meeskonnaga ja kindlasti ka Keskerakonna juhtkonnaga. "Tallinna tulevik on niivõrd oluline ja tähtis teema, et seda peab arutama ka Keskerakonna juhtkonnaga."

"Meie uksed on lahti."

Esmaspäeva õhtul "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus kinnitas Kõlvart, et praeguseks pole erakonnal seisukohta, kellele ettepanek koalitsioonikõnelusteks teha, kuid tunnistas, et ennekõike on valikus Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Eesti 200.

"Sest kaks erakonda on väga selgelt andnud enne valimisi signaali, et nemad välistavad koostöö Keskerakonnaga. Ma saan aru, et see retoorika on tänaseks natukene muutunud, aga me kindlasti ei hakka nende järele jooksma," ütles ta.

Kõlvart ütles ka, et Keskerakonnal pole tulevastele koalitsioonipartneritele mingeid nõudmisi välja mõeldud.

"Mulle tundub, et andsime selge signaali, et ei ole mingit toiduahelat ja me oleme valmis olema ka opositsioonis," ütles ta, kinnitades, et viimane väide pole bluff.

Vastuseks küsimusele võimaluse kohta puuduvad kaks volikogu häält teistest parteidest üle meelitada märkis Kõlvart, et see on praegu populaarne küsimus. "Linnavolikogu ei ole turg. Me ei hakka käima ja otsima. Aga samas ma ütlen otse, et meie uksed on lahti."

Kõlvarti sõnul püüab Keskerakond sel nädalal otsustada, kellele koalitsioonikõneluste ettepanek teha.

Keskerakond sai äsjastel valimistel Tallinnas 79 volikogu kohast 38, nende lähim konkurent Reformierakond ainult 15 kohta. Ainuvõimu oleks Tallinna linnavolikogus taganud 40 kohta.

Samost: Keskerakond näitab jõupositsiooni

Nii Mihhail Kõlvarti kui ka Jüri Ratase hommikul öeldu, et Keskerakonnaga konkureerinud erakonnad peaksid hakkama moodustama oma alternatiivset koalitsiooni, pole jonn, vaid puhas jõupositsioon, ütles ERR-i uudistetoimetuse juht Anvar Samost "Ringvaates".

"See pole jonniv suhtumine, see on puhas jõupositsioon ehk eesti keelde tõlgituna, et ootame, kui te tulete, siis vaatame, kes meile sobib, mis tingimustel meile sobib, me oleme avatud pakkumistele. See on tugev positsioon," ütles Samost.

Tema hinnangul teavad kõik, et viiest erakonnast Keskerakonna vastast blokki kokku panna on keeruline.

"Täna oli näha, et vähemalt kaks erakonda indikeerisid, et neil oleks huvi Keskerakonnaga Tallinnas koostööd teha: esimesena Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja päeva jooksul andis indikatsiooni ka Reformierakond Kristen Michali suu läbi. See on ainult Keskerakonna otsus, ta peab taktikaliselt vaatama, kas neile sobib partner, kes on ka Toompeal või sobib väiksem, paindlikum, vastutulelikum partner," rääkis ta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: