Kallas: haiglate sõjaseisukorra ajal ei tundu laste kinno saamine oluline

Peaminister Kaja Kallas ütles, et Eesti haiglates on koroonapatsientide tõttu sisuliselt sõjaseisukord ning seetõttu võiks piirata vaktsineerimistõendita laste ligipääsu meelelahutusele.

Haridusminister Liina Kersna sõnul on valitsusele tehtud ettepanek hakata küsima 13- kuni 18-aastastelt lastelt meelelahutusasutustes Covidi tõendit. Valitsus ei ole selle kohta veel seisukohta võtnud.

Kallas ütles "Esimeses stuudios", et esimesena arutab valitsus koolide puhul siiski testimist.

"Me arutame erinevaid meetmeid ja tegelikult esimene asi, mida koolide puhul arutame, on see, et teha samamoodi nagu Austrias ja mõnes teises riigis, et meil on nädalas mitu skriiningtesti. Lapsed tulevad esmaspäeval kooli, laual on testid ja õpetaja järelevalve all tehakse kõigil kiirtest ära," rääkis ta. Peaminister lisas, et testida oleks vaja vaktsineerimata õpilasi ja õpetajaid.

Kallas kinnitas, et koolides õpilastelt kindlasti vaktsineerimistõendit ei küsitaks. "Me igal juhul hoiame koole lahti nii palju kui võimalik, et kõik lapsed saaksid koolis käia ja koolis ei hakata mingit Covidi tõendit mitte kelleltki küsima."

Saatejuht uuris Kallaselt, kas meelelahutuses hakatakse noortelt tõendit nõudma. "Saate aru, meil on haiglates sisuliselt sõjaseisukord ja te räägite sellest, et keegi peab saama kinno. Minu meelest see ei tundu mõistlik," vastas peaminister.

"Lapsed peavad saama igal juhul käia koolis ja huvihariduses ja selleks me teeme kõik võimalused. Aga küsimus, kui meil on haiglates sisuliselt sõjaolukord, kas siis lapsel peab olema kindlasti õigus minna kinno, kui tal ei ole vaktsineerimistõendit, siis mulle tundub, et see ei ole päris tasakaalus," rääkis ta.

Kallase sõnul on haiglad suure koormuseni viinud inimesed, kes ei ole end vaktsineerinud ja piiranguist kinni pidanud.

"Kolmandas laines on inimesed, kes on ennast vaktsineerinud, kes on teinud selleks kõik, et oma normaalset elu elada, siis nende piiramine peab olema viimases järgus. Kõigepealt tuleb piirata neid, kes ei ole vastutustundlikult käitunud. Miks peab karistama inimesi, kes on tegelikult pidevalt kõikidest asjadest kinni pidanud ja teisi inimesi hoidnud, ennast vaktsineerinud ja piirangutest kinni pidanud," rääkis Kallas.

Tema kinnitusel ei ole valitsusel plaanis sundvaktsineerimist korraldada. Valitsus püüab aga luua erinevaid võimalusi, et vaktsineeritust tõsta.

Kallas loodab, et käesolevast nädalast kehtivad rangemad meetmed aitavad haiglate koormust vähendada. Ta märkis samas, et ükski meede iseenesest ei aita, vaid inimeste vastutustundlik käitumine aitab.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: