Poola justiitsminister: me ei saa ega pea maksma EL-i trahve

Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro
Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Leszek Szymanski

Poola justiitsminister ütles neljapäeval, et riik ei peaks maksma trahve, mille Euroopa Liidu kõrgeim kohus on määranud vastuolulise kohtureformi tõttu ja Varssavi suutmatuse pärast sulgeda suur söekaevandus.

Varssavi ja Brüssel on tülis Poola vastuolulise justiitsreformi pärast, mille algatas Seaduse ja Õigluse partei valitsus.

Brüsseli hinnangul ohustab reform demokraatlikke vabadusi, kuid Poola võimud põhjendavad seda vajadusega korruptsioon kohtusüsteemist välja juurida.

"Poola ei saa ega pea maksma ainsatki zlotti seoses Turowi söekaevandust puudutava ebaseadusliku karistusega või kohtusüsteemi muudatustega. Poola ei tohi seadusetusele järele anda," ütles neljapäeval justiitsminister Zbigniew Ziobro.

Päev varem oli EL-i kõrgem kohus nõudnud Varssavilt miljon eurot päevas, kuna see ei ole peatanud kõrgeima kohtu vastuolulise distsiplinaarkoja toimimist, mis on Varssavi ja Brüsseli tüli keskmes.

Euroopa Komisjon asus trahvi nõudma eelmisel kuul, kui Poola võimud ei olnud ellu viinud Euroopa kohtu juulis langetatud otsust distsiplinaarkoja tegevuse peatamiseks.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ei ole täitnud lubadust sulgeda kohtukoda, milles kriitikud näevad vahendit kohtunike allutamiseks valitsuse tahtele.

Lisaks nõudis Euroopa Kohus septembris Poolalt päevas 500 000 eurot trahvi suure söekaevanduse sulgemata jätmise pärast, mis pahandab piirnevat Tšehhi Vabariiki.

Tüli on pannud küsimuse alla isegi Poola liikmesuse ühenduses.

Poola põhiseaduskohus otsustas selle kuu alguses, et osati on Euroopa Liidu õigus Poola põhiseadusega ühitamatu.

Peaminister Morawiecki ütles eelmisel nädalal EL-i riigijuhtide tippkohtumisel Brüsselis, et Poola on valmis dialoogiks, kuid ei allu survele ja väljapressimisele.

Mitu EL-i riigijuhti on nõudnud, et kuni probleem on lahendamata, ei peaks Brüssel välja andma 36 miljardit eurot pandeemia taastamiseks mõeldud raha, mida Poola hädasti vajab.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: