Anneli Ott astub kultuuriministri kohalt tagasi
Kultuuriminister Anneli Ott (KE) teatas pressikonverentsil, et astub erimeelsuste tõttu valitsuspartneriga ametist tagasi.
"See on minu isiklik otsus, et mina kultuuriministrina jätkata ei saa ja ma astun tagasi," lausus Ott.
Oti sõnul peaks valitsus otsima võimalusi koroonakriisi tõttu kahju saanud kultuurivaldkonna kompensatsioonimeetmete kokku leppimiseks, aga valitsuspartner Reformierakond tegeleb vaid piirangute kehtestamisega.
"Kui tulevad piirangud, siis peab ka riik toetama nendest piirangutest tekitatud kahju," ütles ta.
Anneli Ott heitis Reformierakonnale ette ka koroonakriisi süü veeretamist laste kaela. "Iga piirang, mis takistab näiteks huviharidusest osavõtmist, aga ka kultuurivaldkonnas osalemist, suurendab ärevust," ütles Ott.
Ott rääkis, et ei pea õigeks seda, et mitmel pool ei saa käia tööl ka negatiivse koroonatestiga.
Oti sõnul on ta alustanud vaktsineerimiskuuriga, mis praegu on pooleli. Ott rääkis, et teda survestasid vaktsineerima kehtestatud piirangud.
"Kõigile neile, kus mind on nimetanud vaktsineerimisvastaseks ja veel erinevate siltidega, siis ma ei ole kunagi kuskil öelnud, et vaktsineerimine ei ole üks oluline meede sellest kriisist väljumisel," lausus Ott.
Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul läheb Ott nüüd tööle riigikokku. Otile peab koha vabastama praegune keskfraktsiooni liige Imre Sooäär.
Ott oli valitsuse ainus liige, kes oli pikka aega koroona vastu vaktsineerimata ja seetõttu ei saanud ta järjest karmistunud piirangute tõttu osaleda paljudel tema ametis olulistel avalikel üritustel.
Ott on saanud teravat kriitikat ka kultuurivaldkonnas tegutsevatelt inimestelt.
Eesti Etendusasutuste Liit saatis kaks nädalat tagasi kirja peaminister Kaja Kallasele (RE), milles teeb kultuuriminister Anneli Otile ränki etteheiteid. Etteheidete põhisisu oli, et ministrit pole ei füüsilises ega vaimses mõttes kultuuritegijate jaoks olemas olnud.
Ott ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tema tagasiastumine ei ole seotud kultuurivaldkonna esindajate etteheidetega. "Ma ei näinud seal umbusaldust ja ma arvan, et üldiselt on tagasisside senisest koostööst väga positiivne. Kindlasti ei ole see tänase otsusega seotud," ütles ta.
Peaminister Kaja Kallase sõnul oli Oti tagasiastumine kujunenud olukorras ainuvõimalik samm. "Tänane otsus ei tulnud kuidagi ootamatult, vaid väga oodatult. /.../ Ei ole võimalik näha, et sellises olukorras tal on võimalik seda tööd teha," rääkis Kallas. Tema sõnul ei ole Ott esitanud valitsusele ühtki kultuurivaldkonna jaoks mõeldud kompensatsioonimeetmete paketti.
Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et valitsus jätkab koostööd. "Ma arvan, et koalitsioon töötab edasi. Keskerakond seisab oma asjade eest selles koalitsioonis edasi," vastas ta küsimusele, kas Keskerakond otsib Oti kriitika tõttu uut koalitsioonipartnerit.
Endine kultuuriminister, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Indrek Saar ütles Oti tagasiastumist kommenteerides, et tal olnuks keeruline ministrina jätkata pärast umbusaldust kultuurivalkonnalt.
"Selles mõttes ministril valikuid ei olnud ja selles mõttes mõistlik, et ta selle otsuse tegi. Aga mis puudutab tema etteheidet valitsusele, siis ma tõepoolest ei ole näinud ühtegi kompensatsioonimeedet, milles valitsus oleks suutnud kokku leppida. Ja kui siia otsa lisada veel see, et see valitsus tervikuna on oma eelarvepoliitikas esimeste asjadena kärbetes läinud just kultuuri kallale, siis tegemist on tõepoolest kultuurivaenuliku valitsusega," rääkis ta.
Keskerakond hakkab uut kultuuriministrit otsima kohe ning loodab nime avalikustada sel nädalal.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Elo Ellermaa, Merili Nael