Pariis süüdistab Austraaliat usalduse kuritarvitamises

Jean-Pierre Thebault
Jean-Pierre Thebault Autor/allikas: SCANPIX/AP/Lukas Coch

President Emmanuel Macroni tekstisõnumite lekitamine oli Austraalia poolt alatu, see on hoiatus teistele maailma liidritele, et nende erasuhtlust Austraalia valitsusega võidakse ära kasutada, ütles kolmapäeval Prantsuse suursaadik Austraalias Jean-Pierre Thebault.

Austraalia meedia vahendas teisipäeval tekstisõnumi sisu, mille Macron oli saatnud Morrisonile septembris.

"Kas ma peaksin ootama häid või halbu uudiseid meie ühiste allveelaevade ambitsioonide kohta?" küsis Macron. 

Morrison kasutas tekstisõnumit tõestusena, et Macron teadis allveelaevatehingu lõpetamisest.

Macron väidab, et talle ei antud märku, et tehing tühistatakse. Pooled süüdistavad nüüd üksteist valetamises. 

Prantsusmaa mõistis lekke hukka ja Pariisi sõnul kuritarvitati nende usaldust. 

"See on enneolematu madalseis nii tõe kui ka usalduse mõttes," ütles Thebault. 

Austraalia peaminister Scott Morrison teatas septembris, et riik jätab katki 2016. aastal Prantsusmaaga sõlmitud 66 miljardi USA dollari suuruse allveelaevatehingu. Selle asemel ehitatakse USA ja Suurbritannia tehnoloogiat kasutades tuumaallveelaevad. 

Prantsusmaa oli Canberra otsuse pärast vihane. Kahe riigi tüli süvendab veel asjaolu, et mõlemas riigis toimuvad järgmisel aastal valimised. Macron ja Morrison kandideerivad mõlemad ametisse tagasi. 

Prantsusmaa õõnestab rahvusvahelist usaldust Austraalia vastu, Canberra tahab aga sõlmida vabakaubanduslepet Euroopa Liiduga. 

Endine Austraalia peaminister Malcolm Turnbull kritiseeris samuti Morrisoni. Turnbull kirjutas 2016. aastal alla allveelaevade lepingule ja peab Macroni isiklikuks sõbraks. "Scottil on valetaja maine. Ta on mulle mitu korda valetanud," ütles Turnbull. 

Morrison ei andnud konkreetset vastust, kas peaministri büroo lekitas Macroni tekstisõnumi. 

"Ma arvan, et sellel edasisel arutelul pole mingit mõtet. Esitati väited ja need lükati ümber. Austraalia otsustas mitte sõlmida lepingut, mida vaja polnud. Ma ei vabanda kunagi selle otsuse pärast," ütles Morrison.

Pärast allveelaevatehingu katkestamist kutsus Pariis oma Austraalia suursaadiku tagasi. Thebault naasis Canberrasse alles oktoobris.

Hiljuti kommenteeris allveelaevatüli ka USA president Joe Biden. 

"Mulle jäi mulje, et Prantsusmaale teatati juba ammu, et tehing ei lähe läbi. Ma ausalt ei teadnud, et Prantsusmaad ei informeeritud sellest," ütles Biden. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: