USA poliitikute Taiwani visiit vihastas Pekingit

Taiwani pealinn Taipei
Taiwani pealinn Taipei Autor/allikas: SCANPIX/EPA/RITCHIE B. TONGO

USA tähtsad poliitikud saabusid teisipäeval Taiwani. Hiina kompartei reageeris poliitikute visiidile vihaselt ja hoiatas edasiste "provokatiivsete tegude" eest.

13-liikmeline USA delegatsioon saabus teisipäeval Taiwani. Sinna kuulusid neli senaatorit, kaks kongressisaadikut ja vähemalt kaks sõjaväeametnikku, vahendas The Times

Pentagoni pressiesindaja John F. Kirby kinnitas teisipäeval, et poliitikud sõitsid Taiwani sõjalennukiga.

Kolmapäeval külastas USA delegatsioon ka Taiwani presidendipaleed. Rühm arutas Taiwani võimudega julgeoleku ja kaubanduse küsimusi, vahendas Taiwani meedia. 

Hiina kaitseministeeriumi pressiesindaja kritiseeris USA poliitikute visiiti. "Kutsume USA-d üles lõpetama provokatiivset tegutsemist. Tuleb lõpetada tegevused, mis võivad põhjustada pingete eskaleerumist Taiwani väinas. Taiwani separatistlikele jõududele ei tohi saata valesid signaale," teatas pressiesindaja. 

Hiina president Xi Jinping ja USA president Joe Biden kohtuvad järgmisel nädalal virtuaalselt. Tegemist on nende esimese kohtumisega. 

Hiina kommunistliku partei ajalehe Global Times peatoimetaja Hu Xijin leidis, et USA poliitikute visiidil pole olulist tähtsust. "See, kuidas ja millal Taiwani probleem lahendatakse, sõltub Hiinast," teatas Hu Xijin.

Taiwan on de facto iseseisev alates 1949. aastast, kuid Hiina näeb seda enda provintsina ja on lubanud selle vajadusel jõuga tagasi võtta.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: