WSJ: Hiina võimud lammutavad Evergrande'i tükkideks

Evergrande'i peakontor
Evergrande'i peakontor Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ALY SONG

Ajalehe The Wall Street Journal teatel tahab Hiina kompartei kontrollida likviidsuskriisis vaevleva kinnisvarafirma Evergrande'i kokkuvarisemist. Võimud lammutavad firma tükkideks, püüdes nii vältida suuremat kriisi kinnisvarasektoris.

"Hiina valitsus tahab kontrollida Evergrande'i kokkuvarisemist. Hiina riigifirmad ostavad kinnisvarafirma varasid. Kompartei ei otsi välisinvestoreid," ütlesid asjaga kursis inimesed ajalehele The Wall Street Journal

Evergrande'i lammutamine võib aega võtta aastaid. Hulk detaile on veel väljatöötamisel, vahendas The Wall Street Journal. 

Evergrande tegutseb terves riigis. Tegemist on Hiina ühe suurima kinnisvarafirmaga. Firmal on hetkel pooleli umbes 800 projekti. Omavalitsused peavad uurima Evergrande'i finantsilist tegevust oma piirkondades. Kompartei käsul loodi ka selleks spetsiaalsed töörühmad. 

Evergrande väidab, et teeb oma võlakohustuste lahendamisel koostööd valitsusega. 31. oktoobril tänas firma valitsust, et neil aidati Zhejiangi provintsis elamuprojektid ellu viia. Ettevõtte teatel aitavad kohalikud ametnikud probleeme lahendada. 

Kompartei tahab tagada, et inimesed saaksid kätte kinnisvara, mille eest nad juba maksnud on. 

Hiina arendajad võtavad klientidelt sageli raha, enne kui ehitusprojektid isegi algavad. Evergrande müüs eelmüügi käigus üle miljoni korteri, mis nüüd on kõik pooleli. Firma raskused võivad õõnestada usaldust eluasemeturu vastu. Kinnisvarasektor moodustab ühe neljandiku Hiina majandustegevusest. 

"Saame järk-järgult makseid Evergrandelt või valitsuse kontodelt. Seetõttu mõnes linnas töö jätkub," ütles ehitusfirma Shenyang juht.

Valitsus kehtestas aasta alguses "punased jooned", mis piirasid kinnisvaraarendajate laenuvõtmist. Samuti piirati pankadel hüpoteeklaenude andmist. Võimud on asunud nüüd piiranguid leevendama.

Hiina riigimeedia teatel loobusid mitmed piirkonnad hüpoteeklaenude piiramisest. Samuti laiendavad kohalikud omavalitsused toetusi koduostjatele. Kompartei tahab tagada, et kinnisvara hinnad ei langeks, vahendas The Wall Street Journal. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: