Poola hakkab piirile Valgevenega tara ehitama

Poola piriivalvurid Nomiki küla lähistel piiril Valgevenega ajutist piiritõket paigaldamas.
Poola piriivalvurid Nomiki küla lähistel piiril Valgevenega ajutist piiritõket paigaldamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Poola valitsus andis oma heakskiidu kavale ehitada riigi idapiirile statsionaarne tara, et takistada Valgevenest lähtuvat ebaseaduslikku migratsiooni.

"Ministrite nõukogu võttis vastu siseministeeriumi esitatud seadusmuudatuse riigipiiri seadusesse," vahendas Politico Poola siseministri Mariusz Kaminski teadet. Parlamendi heakskiitu vajav eelnõu näeb ette "kõrge ja tugeva barjääri ehitamist koos vaatlussüsteemide ja liikumisanduritega", edastas Politico.

Siseminister Kaminski teatel jõustub seadus kohe pärast selle heakskiitmist parlamendis ning avaldamist riigi teatajas.

"Aleksandr Lukašenko režiimi tegevus nõudis Poola valitsuselt selget vastust," ütles siseminister. Ta lisas, et sarnased piiritarad on andnud häid tulemusi teistes riikides. Tara ehitamine võtab siiski mitmeid kuid aega.

Poola valitsuse pressiesindaja ütles kolmapäeval, et praegu on tara ehitamiseks olemas 500  miljonit zlotti ( 110 miljonit eurot), kuid kogu piirijoone väljaehitamine võtaks hinnanguliselt vähemalt 1,6 miljardit zlotti (350 miljonit eurot). Täpne summa selgub aga ehitusdokumentatsiooni valmimisel.

Poola sattus sarnaselt Leedu ja Lätiga sel suvel Valgevene režiimi käivitatud hübriidrünnaku alla, kui Minsk hakkas lennukitega riiki tooma Lähis-Idast, Aafrikast ja Afganistanist pärit migrante, lubades neile võimalust jõuda Lääne-Euroopa riikidesse.

Pool kuulutas seoses migrantidelainega piiril septembri algul välja eriolukorra.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: