Prokuratuur esitas Repsile süüdistuse omastamises ja kelmuses

{{1638184260000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Riigiprokuratuur esitas esmaspäeval endisele haridus- ja teadusminister Mailis Repsile omastamise ja kelmuse süüdistuse. Süüdistuse kohaselt kulutas Reps ministeeriumi raha isiklikuks tarbeks ligikaudu 7500 eurot.

Riigiprokurör Denis Tšasovskih ütles saates "Ringvaade", et omastamise süüdistus koosneb kolmest ning kemuse süüdistus neljast osateost.

Reps ei olnud esmaspäeval valmis süüdistust kommenteerima. "Vabandust, aga ehk ikka annaks võimaluse kõigepealt ise advokaatidega sisu arutada. Loomulikult ei saa seda kommenteerida," vastas ta kirjalikult ERR-i päringule.

Omastamise pani Reps süüdistuse kohaselt toime, kui andis haridus- ja teadusministrina ministeeriumi töötajatele korraldusi enda lastega seotud ülesannete täitmiseks. Tšasovskih ütles, et töötajaid, kes said minister Repsilt pikema aja vältel tööga mitte seotud korraldusi, oli rohkem kui kolm.

Lisaks esitati Repsile süüdistus ebaseaduslikus ministeeriumi kütusekaardi kasutamises ja ministeeriumi ruumides enda sünnipäeva pidamisega seotud kulutuste katmises.

Samuti esitati süüdistus kelmuse toimepanemises, mille tulemusel soetas ministeerium Repsile koju soovitud kohvimasina, lasi ministeeriumil kinni maksta oma lapse lennukulud USA töölähetusele, näidates neid ministeeriumile kuludokumentides enda kuludena, lasi kinni maksta oma pereliikmete transpordi- ja ööbimiskulud WRC ralliüritusel käimise kulud ning oma juubelisünnipäeva kulud restoranis Mon Repos.

Süüdistuse kohaselt kattis Reps ministeeriumi varast isiklikke kulutusi ligikaudu 7500 euro eest.

Riigiprokurör Denis Tšasovskih sõnul on igal riigiteenistujal kohustus seista hea selle eest, et riigivara kasutataks eesmärgipäraselt.

"Ühiskond ei pea taluma priiskamist ja veelgi vähem kuritarvitamist riigivaraga ümberkäimisel, mis kahjustab riiki varaliselt aga ühtlasi mõjutab ka kogu avaliku sektori mainet ja usaldusväärsust. Kehtivad reeglid on piisavalt selged tegemaks vahet enda ja riigi vajaduste vahel ning vältimaks isiklike kulude riigile veeretamist," ütles Tšasovskih.

"Õigusnormid kehtivad kõigile ja kõrge positsioon avaliku teenistuse hierarhias ei anna õigust neid norme omakasupüüdlikult painutada – vastupidi, sellega kaasneb kõrgendatud ühiskonna ootus teenistuja eeskujulikkuse osas," lisas Tšasovskih.

Tšasovskihi sõnul on karistusest veel vara rääkida. "Oleme alles läbinud veel ühe kriminaalmenetluse etapi. Järgnevaks on kohtulik arutelu, kohtuprotsess. Saame lihtsalt öelda, et seaduse järgi nähakse Mailis Repsi poolt toime pandud omastamise eest karistusena rahaline karistus ja kuni viieaastane vangistus ja kelmuse eest üks kuni viis aastat vangistust," lisas Tšasovskih "Aktuaalsele kaamerale".

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Ats Kübarsepa sõnul alustas politsei menetlust ajakirjanduses avaldatud uurimuse pinnalt. "Alustatud väärteomenetluse käigus ilmnes, et riigi vara väärkasutamine on toimunud korduvalt ja suuremas ulatuses kui algselt kirjutati, mistõttu oli alust seda edasi uurida kriminaalmenetluses. Mõistsime ka avalikkuse ootust saada vastuseid, mistõttu viisime uurimise läbi võimalikult kiiresti, kontrollides seejuures põhjalikult menetluse käigus ilmnenud uusi asjaolusid ja tõendeid."

Riigikogu toetas oktoobri lõpus Repsilt kohtumenetluse jätkamiseks saadikupuutumatuse võtmist. Reps on Keskerakonna liige alates 17. märtsist 1998.

Intervjuus ETV saatele "Pealtnägija" tänavu septembris ütles Reps, et tema saadikupuutumatus tuleks loomulikult ära võtta, et kriminaalasi kohtusse jõuaks.

Toimetaja: Barbara Oja, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: