Soome: ka Baltikumi elektrituru seis tõstab piirkonna hinda

Laelamp
Laelamp Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Soome elektrivõrgu operaator selgitab rekordkõrget Põhja- ja Baltimaade elektri hinnataset Rootsi siseturu olukorra ning asjaoluga, et Balti riigid soovivad vältida elektrit Venemaalt.

"Soome elektri hinda mõjutab see, et Balti riigid Venemaalt elektrit ei impordi ja elekter läheb nüüd Baltikumi," ütles Soome elektrilevi firma Fingrid juht Jukka Ruusunen. 

Soomes oli elektri hind viimati nii kõrge kümme aastat tagasi, kui suure külma tõttu tuli käivitada varuelektrijaamad. Siis oli tegemist erandliku ja ajutise tipptarbimise olukorraga. 

Soome elektri hinda mõjutavad mitmed tegurid. Vaidlus käib ka Põhjamaade ülekandeühenduste osas. Põhjamaade elektriturg põhineb börsil kauplemisel ja elektri vabal liikumisel riikide vahel. Sügisel hakkas Rootsi aga piirama elektri liikumist, vahendas Helsingin Sanomat.

Ruusuneni sõnul on Rootsi tegevuse taga riigisisesed elektri tarbimise küsimused. "Tuumaenergia sulgemise ja võrgu kehva seisukorra tõttu on Rootsi elektrisüsteemil probleeme," ütles Ruusunen.  

Ruusuneni sõnul on ka Norras poliitiline surve, et piirataks elektrieksporti.

Kui elektrit Norrast Rootsi ei viida, kajastub see ka Rootsist Soome imporditava elektri hinnas. Norra elektrit imporditakse Soome praktiliselt läbi Rootsi. 

Ruusuneni sõnul tõstab Soome elektri hinda ka erandlik olukord Baltikumis. 

"Balti riigid ei taha Venemaalt elektrit importida ja seetõttu läheb Soomest elekter nüüd Baltikumi. Soome ja Baltikum on nüüd nende kõrgete hindadega koos," ütles Ruusunen. 

Soome olukord leeveneb juunis, kui võrku ühendatakse Olkiluoto kolmas reaktor. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: