Rostovi kohtu otsus osutas Vene vägedele Donbassis

{{1639657980000 | amCalendar}}
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov Autor/allikas: SCANPIX/Sergei Karpukhin/TASS

Venemaa ütles neljapäeval, et kohtudokumentides, mis paljastasid kogemata Vene vägede paiknemise Ukraina separatistlikes piirkondades, oli vigu, ja sõjavägi ei ole kunagi Ukraina piiri ületanud.

Kiievi ja tema liitlaste väitel toetab Venemaa Ida-Ukraina separatiste konfliktis, mis on nõudnud üle 13 000 inimelu ning viinud Moskva suhted USA ja Euroopaga äärmiselt pinevasse seisu.

Lõuna-Venemaal asuva Rostovi oblasti kohus avaldas detsembris internetis kohtuotsuse, milles süüdistatav tunnistas, et varustas toiduga Vene sõdureid Ida-Ukrainas.

Kohtudokumentides räägiti toidu tarnimisest Luganski ja Donetski isehakanud vabariikides paiknevatele Vene vägedele. Selgub, et iga kahe nädala tagant saadetakse 70 veokist koosnev kolonn Ida-Ukrainasse Vene sõduritele toitu viima.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles neljapäeval, et tõenäoliselt on tegemist veaga.

Ajakirjanikud palusid Peskovil kommenteerida teadet, et Rostovi ringkonnakohus kinnitas Vene vägede viibimist Donbassis, kui mainis toidutarnet "DPR-i (Donetski rahvavabariigi) ja LPR-i (Luganski rahvavabariigi) territooriumil baseeruvatele Vene relvajõudude üksustele".

"Ma arvan, et see oli teksti autorite viga, sest selline asi ei ole võimalik. Nende isehakanud vabariikide territooriumil ei ole Vene vägesid. Nad pole seal olnud varem ega ole seal ka praegu. Vene relvajõud baseeruvad Vene Föderatsiooni territooriumil," ütles Peskov.

Ajakirjanikud küsisid ka, kas presidendi administratsioon teab, keda toiduga varustati.

Peskovi sõnul saadeti separatistidele humanitaarabi.

"Pidevalt osutatakse humanitaarabi. Te teate seda. Neile vabariikidele osutatakse konstantselt abi. Need vabariigid vajavad hädasti humanitaarabi. Kuid tarned, mida on mainitud teie viidatud (artiklis), on välistatud. See on dokumendi koostajate viga," rääkis Peskov.

Kohtudokumentide põhjal saadeti Ida-Ukrainasse varustust 2018. ja 2019. aastal.

Kohtualune V.N. Zabalujev oli kohaliku firma sõjaväe toiduvarude juhi asetäitja ja ta mõisteti 2019. aastal ametnikele pistise andmise eest viieks aastaks vangi.

Rostovi kohtu pressiteenistus tegi neljapäeval avalduse, milles öeldi, et Zabalujevilt tunnistuse võtnud kohus ei kontrollinud seda.

"See ei olnud kohtumenetluse teema," öeldi avalduses ja lisati, et kohus saanud seda osa tunnistusest kontrollida.

Vene vägedele toidu tarnimine tuli ilmsiks pineval hetkel, mil Venemaa on koondanud Ukraina piirile umbes 100 000 sõdurit ja Ukraina kardab sissetungi.

Kiievi sõnul tunnistas kohus üles Vene sõjaväe viibimise Ukrainas.

"Venemaa lõi ise kohtupretsedendi, mis selgelt kinnitab tema staatust rahvusvahelise relvakonflikti osalisena," ütles Ukraina välisministeeriumi pressiesindaja Oleg Nikolenko. "Venemaa kuritegusid Ukrainas ei ole võimalik varjata."

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/INTERFAX

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: