Loominguaasta 2021: kirkad saavutused ja kirglikud vaidlused

ETV toob neljal õhtul eetrisse neli kokkuvõtvat saadet aasta märgilistest hetkedest. 2021. aasta võetakse kokku läbi uudiste, loomingu, Eesti elu ja spordi. ERR-i portaalis on võimalik saateid vaadata juba eetripäeva hommikul, teisena näete ülevaadet aasta olulisematest sündmustest loomingulises elus.

Loomingule keskenduv saade võtab kokku tänavuse kultuuriaasta kirkamad saavutused, palju kirgi tekitanud vaidlused ning lihtsalt ilusad emotsionaalsed hetked. 

Aasta alguses lahvatanud ja tänaseni vinduva Jaak Joala monumendi saaga püüab sõnadesse panna Peeter Oja. Riiklikult tähtsate kultuuriobjektide küsimust lahkab Eesti Arhitektuurimuuseumi juht Triin Ojari. Uku Suviste aga avaldab, milline hetk jäi tal enim meelde Eurovisiooni-lavalt, kuhu ta pääses ju alles pärast kaht aastat pingutust. 

Linnateatri põlvkondade vahetuse, aga ka pikisilmi oodatud suure kolimise mõjusid selgitab näitleja Piret Kalda. Priit Loog aga räägib, mismoodi toodi Peipsi ääres lavale (või õigemini põõsastesse) "Serafima ja Bogdan" ning kuidas mõjus lavastuse sünnile autori Vahur Afanasjevi surm. 

Muidugi jättis kultuurile oma pitseri ka koroona. Henrik Kalmet ja Sander Mölder vaatavad tagasi vabariigi aastapäevale, mille kontsert-etendus tuli küll lavastada tühjale saalile, kuid mis sai seetõttu toimuda Paides. Dirigent Rasmus Puur tõi suvel rahva kokku öölaulupeole, et tähistada Eesti Vabariigi taastamise 30. aastapäeva.

Eesti Kunstimuuseumi juht Sirje Helme selgitab, kuidas juhtus nii, et just koroona-ajal jõudsid Eestisse maailma absoluutsed kunstitipud Rubensist ja Memlingust kuni Egiptuse muumiateni ning mismoodi valmis Kumu uus püsinäitus "Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945".

Eesti Kontsert tähistas tänavu oma 80., ERSO oma 95., Hortus Musicus 50. ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor 40. sünnipäeva. Kõigi nende fenomenide üle mõtiskleb Olav Ehala. Ning õnne soovime ka mitmendat aastat enim tõlgitud Eesti kirjanikule Piret Rauale, kelle teosed ilmusid tänavu täiesti uskumatutes keeltes. 

Filmiprodutsent Riina Sildos vaatab rõõmsalt palju auhindu noppinud "Kupee nr 6" edulugu ning analüüsib, mis Eesti filmis hästi ning halvasti. 

Saade "Aasta tipphetked" on ETV eetris neljal õhtul alates 27. kuni 30. detsembrini kell 20–21.

Toimetaja: Kai Väärtnõu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: