NATO saadab Ida-Euroopasse juurde sõjalaevu ja hävitajaid

Foto: SCANPIX/REUTERS/REINHARD KRAUSE

NATO teatas esmaspäeval, et saadab Ida-Euroopasse rohkem sõjalaevu ja hävituslennukeid. Venemaa jätkab vägede koondamist Ukraina piiri lähedal.

NATO teatas, et tugevdab oma heidutuse kohalolekut Läänemere piirkonnas. Hulk liikmesriike pakkusid oma varustust. Taani saadab Läänemerele sõjalaeva ja paigutab Leetu F-16 sõjalennukid. Prantsusmaa on valmis saatma vägesid Bulgaariasse. Hispaania saadab oma laevad, mis liituksid NATO alaliste merejõududega. Madrid kaalub ka hävitajate saatmist Bulgaariasse. 

"NATO jätkab kõigi vajalike meetmete kasutusele võtmist liitlaste kaitsmiseks, sealhulgas tugevdades alliansi idaosa. Me reageerime alati julgeolekukeskkonna mis tahes halvenemisele, sealhulgas tugevdades oma kollektiivkaitset," ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg. 

Euroopa Liidu (EL) välisministrid kohtusid Ukraina kriisi tõttu esmaspäeval. 

"Kõik EL-i liikmed on ühtsed. Me näitame üles enneolematut ühtsust seoses olukorraga Ukrainas, koordineerime oma tegevust USA-ga," ütles EL-i välispoliitika juht Josep Borrell. 

Borrelli sõnul ei kavatse EL järgida USA eeskuju ja vähendada oma saatkonna töötajate arvu Ukrainas. Suurbritannia teatas esmaspäeval, et kutsub osad oma Kiievi saatkonna töötajatest koju tagasi, vahendas AP.

EL-i ühtsuse suhtes on tekkinud siiski hulk küsimusi. Ühtset Moskva suunalist poliitikat lõhestavad erinevad poliitilised ja ärihuvid. Umbes 40 protsenti Euroopa maagaasist pärineb Venemaalt. Gaasi hind tõuseb järjepidevalt. 

Siiski ütlesid diplomaadid, et Euroopa Komisjoniga koostöös töötatakse välja karme sanktsioone. Millised need sanktsioonid aga olla võivad, seda ei täpsustatud. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: