EKRE tahab muuta presidendi ametihüve seadust

EKRE tahab muuta presidendi ametihüvesid.
EKRE tahab muuta presidendi ametihüvesid. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

EKRE tahab kirjutada presidendi ametihüve seadusesse sisse punkti, et ekspresidendi ametipensioni maksmine ja muud hüved peatatakse, kui ta kandideerib või osutub valituks riigikokku, Euroopa Parlamenti või nimetatakse ministriks.

Eelnõu üle andnud EKRE saadik Anti Poolamets ütles, et riigil ei ole põhjust mitmesaja tuhande euro eest aastas ülal pidada sellist ekspresidenti, kes osaleb aktiivselt tegevpoliitikas ja saab riigilt palka.

"Riigikogu liikme või ministri palk võimaldab ekspresidendil oma esindusülesandeid edukalt täita ning nendel juhtumitel ei ole täiendavad ametihüved enam põhjendatud. Poliitilise kultuuri tõstmise huvides tahame vältida ka olukorda, kus ametihüvesid kasutatakse sisepoliitilise tegevuse rahastamiseks," ütles Poolamets.

Kehtiv seadus näeb ametist lahkunud presidendile ette mitmesuguseid hüvesid: elu-, esindus- ja tööruumid, hüvitis elukoha korrashoiuga seotud kulude eest, nõunik ja sekretär, ametiauto ning hüvitis lähetuskulude ja muude põhjendatud kulutuste eest. Pärast ametivolituste lõppemist makstakse presidendile ka ametipensioni, mille määr on 75 protsenti presidendi ametipalgast.

Poolamets märkis, et eelnõu kohaselt taastuksid presidendi ametihüved pärast riigikogu liikme või Euroopa Parlamendi liikme staatuse lõppemist või ministri ametikohalt vabastamist.

Viimastel nädalatel on ajakirjanduses spekuleeritud ekspresident Kersti Kaljulaidi Eesti 200-ga võimaliku liitumise ja kandideerimise üle tuleva aasta riigikogu valimistel. Kaljulaidi meeskonnast on Eesti 200-le kampaania tegema hakkamist kinnitanud endine kantselei juht Tiit Riisalo ja ka avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe. Kaljulaid ise pole otsust sisepoliitikasse tuleku kohta seni veel teinud.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: